"Kochane Pierwszaki" - spotkanie pierwszoklasistów z bp. Marianem Florczykiem

Poświęcenie plecaków, taniec, śpiew i dobra zabawa – tak w skrócie można opisać tegoroczną edycję „Kochanych Pierwszaków”. Spotkanie odbyło się w kieleckiej Hali Legionów. Podczas wydarzenia bp Marian Florczyk udzielił błogosławieństwa najmłodszym.

Nazwa wydarzenia „Kochane Pierwszaki” nie jest przypadkowa. – „Chcemy uświadamiać dzieciom, że są ważne nie tylko dla rodziców, ale dla wszystkich dorosłych, dlatego oprócz nich są z nami też nauczyciele, strażacy i policjanci. To spotkanie ma służyć integracji, zabawie, modlitwie, ale również edukacji na temat bezpiecznego poruszania się” – mówi bp Marian Florczyk. – „Pomysł organizacji wydarzenia zrodził się z obserwacji: przyglądałem się dzieciom, słuchałem ich rodziców i zauważyłem, że pójście do pierwszej klasy to dla wszystkich duże przeżycie” – dodaje biskup.

Wydarzenie zostało zorganizowane już po raz dwunasty. – „Przyjechały dzieci z całego województwa świętokrzyskiego i jest ich wyjątkowo dużo, bo ponad dwa tysiące. Serce rośnie, kiedy patrzy się na te uśmiechnięte maluchy. Jest to ich pierwsza tak duża impreza integracyjna i widać, że świetnie się bawią” – mówi Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty.

Uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Kielcach potwierdzają słowa kuratora. – „Jest superowo! Świetnie się bawimy, tańczymy, święcimy plecaki i na dodatek nie będzie dzisiaj lekcji! To jest chyba najfajniejsza impreza w naszym życiu, nawet nie żałujemy”.

W spotkaniu brali również udział wychowawcy. – „Maluchy dobrze się bawią, co zresztą widać. Niektóre z nich jechały dzisiaj po raz pierwszy autokarem, więc od samego rana mają lekcję z bezpieczeństwa, która jest kontynuowana tutaj. To bardzo potrzebne i wartościowe wydarzenie” – mówi Renata Kubat, wychowawca w Szkole Podstawowej w Nagłowicach.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć