Komunikat z zebrania Rady Kapłańskiej Diecezji Kieleckiej

Dnia 10 listopada 2021 r. odbyło się zebranie nowo powołanej Rady Kapłańskiej pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Wzięło w niej udział 27 kapłanów oraz Biskupi Pomocniczy Marian Florczyk i Andrzej Kaleta.

Obrady rozpoczęły się wspólną modlitwą. Następnie został odczytany przez sekretarza Rady ks. Karola Zegana protokół z ostatnich obrad Rady.

Ksiądz Biskup Jan Piotrowski, po wstępie i powitaniu członków nowej Rady, wręczył dekrety członkom Rady zarówno tym, którzy w jej skład weszli z urzędu, z wyboru jak i z nominacji. Jednocześnie dekrety otrzymało sześciu kapłanów spośród Rady, którzy zostali powołani do grona Kolegium Konsultorów. Ostatnią kwestią formalną, zgodnie z wymogami Prawa Kanonicznego, było wybranie poprzez tajne głosowanie czterech Proboszczów – Konsultorów.

Ksiądz Oficjał Sądu Biskupiego Dariusz Gącik przypomniał zadania Rady Kapłańskiej i zadania Kolegium Konsultorów. Zaś ks. prof. Jarosław Czerkawski omówił drogę synodalną w diecezji.

Zostały też zaprezentowane pisma wymieniane pomiędzy Opatem Ojców Cystersów w Jędrzejowie a Biskupem Kieleckim Janem Piotrowskim oraz pisma kierowane do Konferencji Episkopatu Polski, odnośnie do prośby, jaką wnoszą Ojcowie Cystersi, aby ich sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka otrzymało tytuł Bazyliki Mniejszej.

Poruszono także sprawę ewentualnego powrotu Orionistów do Sanktuarium Matki Bożej Nawiedzenia w Zielenicach.

W dyskusji i wolnych wnioskach poruszono problemy związane z drogą synodalną w diecezji, problem wzrastającej liczby osób rezygnujących z lekcji religii w szkołach oraz sprawy związane z kursami przygotowującymi do małżeństwa.

Obrady zakończył krótkim podsumowaniem Biskup Kielecki Jan Piotrowski udzielając wszystkim obecnym pasterskiego błogosławieństwa.

Ks. Karol Zegan
SEKRETARZ RADY KAPŁAŃSKIEJ