Kościół pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Jak co roku - 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ich intencji w Bazylice Katedralnej w Kielcach sprawowana była Msza św. zorganizowana przez środowiska patriotyczne.

W tym roku w programie głównych obchodów uroczystości organizowanych przez Urząd Wojewódzki nie znalazła się Msza św. Jednak środowiska patriotyczne postanowiły nie rezygnować ze wspólnej modlitwy w intencji bohaterów. Liturgii przewodniczył ks. Jacek Kopeć, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Stanisława Kostki.

Po Eucharystii zgromadzeni wierni przeszli przed ścianę straceń w byłym więzieniu kieleckim. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze.

– Możemy wymienić bardzo wiele nazwisk osób, które walczyły o niepodległość Polski i zostały zamordowane przez reżim komunistyczny. Dla uczczenia Żołnierzy Wyklętych przeżywamy pierwszy marca jako ich święto. Dokładnie tego dnia w 1951 roku pułkownik Łukasz Ciepliński oraz sześciu jego najbliższych współpracowników zostali zamordowani w więzieniu w Warszawie. Na tą właśnie pamiątkę oddajemy dzisiaj cześć wszystkim pomordowanym – tłumaczy Marek Jończyk, historyk z Delegatury IPN w Kielcach.

Uroczystości odbyły się takżę przed Pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze im. Stefana Żeromskiego.

tekst za: emkielce.pl