Kościół rozpoczyna Adwent i nowy rok liturgiczny

W Kościele rozpoczął się Adwent, będący czasem przygotowania na powtórne przyjście Chrystusa. Katolicy w tym czasie przygotowują się także na wspomnienie historycznego narodzenia Jezusa, które liturgicznie przypada 25 grudnia.

Od dziś w świątyniach można zobaczyć wieniec adwentowy z czterema świecami. W każdą niedzielę Adwentu zapala się kolejną z nich, co jest symbolem zbliżania się Jezusa – Światłości. Na symbolice wychodzenia z ciemności ku światłu opierają się także odprawiane codziennie w kościołach poranne roraty.

Pierwsza niedziela Adwentu rozpoczyna także nowy rok liturgiczny i duszpasterski w Kościele Katolickim. W tym roku będzie on obchodzony pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” – informuje ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik diecezji kieleckiej. Celem ma być pobudzenie do refleksji nad jakością swojej przynależności do Kościoła i zaangażowania na rzecz jego rozwoju i realizacji jego misji.

– To kontynuacja ubiegłorocznego hasła „Wierzę w Kościół Chrystusowy. Wszyscy najpierw wierzymy, a potem uczestniczymy. Zwróćmy uwagę na to słowo: „uczestniczę” – a więc jest to zaproszenie dokładnie skierowane do każdego z nas. Przygotowane zostało już kalendarium Diecezji Kieleckiej na ten rok, które jest dostępne na diecezjalnej stronie internetowej. Zaplanowaliśmy wiele wydarzeń, konferencji, pielgrzymek i innych uroczystości duszpasterskich związanych z tegorocznym tematem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” – zapowiada ks. Łukasz Zygmunt.

Adwent jest obchodzony od IV wieku. Początkowo miał charakter bardziej pokutny. Do dziś zachowała się m.in. praktyka powstrzymywania się w tym czasie od hucznych zabaw, choć przykazanie kościelne na nie zezwala.

tekst za: radiokielce.pl

>> Materiały na nowy rok liturgiczny