Ks. Andrzej Kaszycki wśród laureatów Nagrody Miasta Kielce

Ks. prałat dr Andrzej Kaszycki – kanclerz kieleckiej kurii, twórca programu katechetycznego i znany rekolekcjonista znalazł się w gronie laureatów Nagrody Miasta Kielce za 2013 rok. Podczas gali w Kieleckim Centrum Kultury wręczył je laureatom prezydent Kielc – Wojciech Lubawski.

Nagrody otrzymali: Bogumił Bujak, Stanisław Garbacz, ks. kanclerz prałat Andrzej Kaszycki, Andrzej Kozieja, Zbigniew Jan Mielczarek, Jerzy Misiak, Grzegorz Nowaczek, Kazimierz Pela, Iwona Rojek, Kazimierz Gustaw Zemła oraz kielecki oddział Związku Literatów Polskich.

Ks. Kaszycki został nagrodzony za wieloletnią służbę diecezji kieleckiej oraz za pasję i ogromne zaangażowanie katechetyczne. Duchowny jest cenionym i wziętym kaznodzieją. Jego homilie są chętnie słuchane, komentowane i owocują nawróceniami.

- Pochodzę z ziemi krakowskiej, ale do Kielc trafiłem z Bożej inspiracji i Kielce uważam za swój dom. Zawsze powtarzam, że to zaszczyt mieszkać i pracować w mieście, które jest stolicą ziemi Krzyża Świętego. Jestem bardzo dumny z faktu docenienia mojej działalności na rzecz miasta i regionu – powiedział w rozmowie z KAI ks. Kaszycki.

Ks. Kaszycki urodził się 30 maja 1963 r. w archidiecezji krakowskiej. Po otrzymaniu święceń był wikariuszem w parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach, prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, dyrektorem Referatu Katechetycznego Kurii Diecezjalnej wreszcie kanclerzem kieleckiej Kurii Diecezjalnej. Bardzo ceni sobie także stanowisko wykładowcy teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym. Prowadzi zajęcia z katechetyki.

Katecheza od lat pozostaje jego pasją. „Jest jednym z fundamentów wiary” - wyjaśnia. Wspólnie z nieżyjącym ks. dr. Tadeuszem Śmiechem ks. Kaszycki stworzył Kielecki Program Katechetyczny, będący podstawą organizacji i metodologii katechezy w szkołach. Episkopat Polski docenił przystępność i przejrzystość kieleckiego programu i powołał ks. Kaszyckiego do zespołu, który stworzył nową podstawę programową katechizacji.

Kolejne godności i stanowiska kurialne, w tym najwyższą godność Prepozyta Prałata Dziekana Kieleckiej Kapituły Katedralnej, łączy z obowiązkami związanymi ze służbą kapelana Kieleckiej Rodziny Katyńskiej, Związku Sybiraków a także kapelana Konfederacji Polaków Podola w Winnicy. Delegacja Podolan przybyła na uroczystość wręczenia nagród do Kielc wraz z zespołem i to właśnie im – dla potrzeb prowadzonej w Winnicy szkoły – ks. Kaszycki przekazał swoją nagrodę.

Laureaci tegorocznej nagrody zostali wybrani spośród 29 zgłoszeń, jakie wpłynęły do ratusza.

Nagrody przyznaje prezydent Kielc w porozumieniu z Konwentem Rady Miasta zarówno osobom indywidualnym, jak i grupom. W ten sposób już od 1995 r. władze miasta honorują te osoby, które swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniły się do promocji oraz rozwoju Kielc. Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody Miasta Kielce są przedstawiciele świata biznesu, naukowcy, wybitni artyści, literaci oraz społecznicy. Każdego roku wręczanych jest 10 wyróżnień. Regulamin dopuszcza także przyznanie nagrody specjalnej dla grupy lub instytucji. W tym roku grono laureatów powiększyło się do niemal dwustu.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"