Ks. Bartosz Michta do Margaretek: Dajecie nam siłę, żeby nie ulec zmęczeniu

W piątek, 16 grudnia 2022 r. w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach odbyło się ostatnie w tym roku kalendarzowym czuwanie modlitewne Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej.

Chociaż tym razem w znacznie skromniejszym, ze względu na warunki pogodowe, gronie, jednak z niezmienną gorliwością zanosiliśmy modlitwy o uświęcenie kapłanów, za wstawiennictwem patrona czuwania – św. Karola Boromeusza.

Czuwanie rozpoczęliśmy o godzinie 19.00 rozważaniem o Męce Pańskiej pod duchowym przewodnictwem Sióstr Norbertanek. Następnie uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, któremu przewodniczył ks. Krzysztof Toboła – organizator czuwań. W konferencji, ks. Bartosz Michta, student Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przybliżył zebranym postać św. Karola Boromeusza – patrona duszpasterzy.

O godzinie 21.00 rozpoczęła się Msza św. w intencji o uświęcenie kapłanów oraz nowe i święte powołania do Służby Bożej w Kościele, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Bartosz Michta.W homilii zwrócił się do zebranych słowami: „Jan jest nazywany często przyjacielem Oblubieńca. Przyjaciele idą przez życie razem, idą blisko siebie. Dlatego my kapłani dzisiaj dziękujemy Wam. Dziękujemy Wam za to, że swoją cichą obecnością. Trwaniem na modlitwie, w duchu przyjaźni, idziecie razem z nami i jak prawdziwi przyjaciele dajecie nam motywację, dajecie nam odwagę, siłę, żeby nie ulec zmęczeniu, dzisiaj jest takie modne słowo „wypaleniu”. Pomagacie, byśmy głoszonym słowem, przykładem życia zawsze pokazywali na Niego, zawsze pokazywali na Jezusa: to, co robił Jan Chrzciciel. I właśnie przez to niech Pan Bóg będzie uwielbiony w każdej i każdym z was”.

Po zakończeniu Mszy Świętej wspólnie adorowaliśmy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Polecaliśmy także nasze intencje w Nowennie do Pana Jezusa Cierpiącego, której przewodniczyły Siostry Norbertanki. Czuwanie modlitewne zakończyliśmy Kompletą.

W czuwaniu wzięli udział Wierni i Kapłani z parafii:
- Katedralnej Wniebowzięcia NMP w Kielcach z ks. Mateuszem Parobcem
- pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Koniuszy z ks. Wojciechem Czerwikiem
- pw. Św. Idziego w Tczycy z ks. Krzysztofem Tobołą
- pw. Św. Mikołaja w Dłużcu z ks. Andrzejem Michniewskim (diecezja sosnowiecka)
- pw. Wniebowzięcia NMP w Proszowicach
- pw. Św. Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach
- pw. Bożego Ciała w Słomnikach
- pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kacicach
- Ks. Janusz Stach – kustosz Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach

„Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy,
co się tam zdarzyło i o czym nam Pan oznajmił”
(Łk 2,15)

Te słowa wypowiadają pasterze chwilę po tym,
jak aniołowie zostawili ich z radosną nowiną, że narodził się Zbawiciel - Mesjasz Pan.
Wielki entuzjazm wiary, która nie zatrzymuje się, ale idzie dalej.
Szuka i znajduje, nie patrząc na trudy i zmęczenie.
Ona chce zobaczyć i usłyszeć tę najważniejszą wiadomość tej nocy,
że Pan Jezus przyszedł na ziemię.
Przyszedł, aby nas obdarzyć pełnią Łaski - zbawieniem.
Niech ta prawdą oświeca nasze oczy, otwiera nasze uszy a także dotyka naszych serc,
tak bardzo nieraz zatroskanych o to, co nieistotne i błahe.
Obyśmy na wzór pasterzy każdego dnia podejmowali decyzję o szukaniu Jezusa,
który w Eucharystii daje się nam dotknąć i przyjąć.
Z wiarą w moc przychodzącego Boga Emanuela
życzę zdrowia i sił na każdy dzień oraz kolejny Rok Pański 2023.

Z darem błogosławieństwa
ks. Krzysztof Toboła