Ks. Łukasz Zygmunt do Margaretek: Macie głębokie doświadczenie Jezusa w waszym życiu

W piątek, 15 września 2023 r. po raz kolejny w Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach spotkali się Członkowie Wspólnot Margaretkowych wraz z kapłanami, aby wspólnie prosić o łaskę świętości dla kapłanów i o dar nowych powołań do Służby Bożej.

W tym szczególnym czasie dziękowaliśmy dobremu Bogu i ludziom dobrej woli za 8 lat wspólnej modlitwy przed cudownym Obliczem Pana Jezusa Cierpiącego.

Naszą modlitwę zanosiliśmy przez wstawiennictwo Matki Bożej Bolesnej, której wspomnienie obchodzimy w Kościele 15 września.

Czuwanie rozpoczęliśmy modlitwą różańcową prowadzoną przez Członków Wspólnot Margaretkowych z parafii św. Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach. Następnie uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, której przewodniczył ks. Krzysztof Toboła – moderator Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej.

W konferencji, podkreślając rolę wzajemnej modlitwy w drodze do świętości, ks. Krzysztof zwrócił się do zebranych słowami: „Margaretki, jak powiedziała założycielka są małymi płomykami, jednakich modlitwa może rozpalić cały Kościół. W Waszych rękach jest to, aby ochronić ten płomień wiary w poszczególnych kapłanach, aby on w nich nie zgasł. Proszę was o modlitwę w tej intencji oraz apostolstwo tej modlitwy wśród najbliższych, znajomych i w Waszych parafiach. Po wysłuchaniu konferencji zebrani uczcili relikwie Krzyża Świętego oraz otrzymali pamiątkowe obrazki.

O godz. 21.00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez 12 prezbiterów, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. kanonik Łukasz Zygmunt – Wikariusz Biskupi ds. Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej. Podczas homilii ks. Łukasz zwrócił się do zebranych słowami: „Wspólną misją wszystkich nas chrześcijan jest świadczenie z radością, w każdej sytuacji, postawą i słowem o tym czego doświadczamy przebywając z Jezusem. Tworząc wspólnoty Grup Margaretkowych, tak licznie rozsiane po ziemi naszej diecezji, wychodzicie na przekór kulturze odrzucenia, obojętności, smutku, przeliczania: ilu kleryków wstąpiło do seminarium, które już z kolei seminarium zostało zamknięte. Wy idziecie pod prąd liczbom i statystykom. To przekonanie radości i nadziei wynika z głębokiego doświadczenia Jezusa w waszym codziennym życiu. Za to dziś wam dziękujemy, że nie tracicie nadziei i radości.”

W modlitwie uwielbienia przed wystawionym Najświętszym Sakramentem trwaliśmy do godziny 23.30, prosząc o uświęcenie kapłanów oraz o nowe powołania do Służby Bożej w Kościele a także powierzając intencje złożone przez pielgrzymów zanoszone w modlitwie Nowenny do Pana Jezusa Cierpiącego. Czuwanie zakończyło błogosławieństwo lourdzkie i  Kompleta.
Po zakończeniu czuwania spotkaliśmy się w spichlerzu na wyjątkowym, przygotowanym specjalnie na tę okazję poczęstunku.

Do września tego roku w „Księdze Wspólnot Margaretkowych Diecezji Kieleckiej” odnotowano 550 Wspólnot Margaretkowych otaczających modlitwą 330 kapłanów diecezjalnych i zakonnych, w 53 parafiach Diecezji Kieleckiej.

W jubileuszowym czuwaniu wzięło udział około 250 osób i 12 kapłanów z parafii:
- pw. Św. Maksymiliana Kolbego w Kielcach z ks. prałatem Grzegorzem Pałysem
- pw. Św. Floriana w Gartatowicach z ks. Tadeuszem Plutą
- pw. Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach z ks. dr. Zdzisławem Sidłem
- pw. Grobu Bożego w Miechowie z ks. dr. Michałem Kościańskim
- pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gołczy z ks. Edwardem Kuzką
- pw. Św. Idziego w Tczycy z ks. Krzysztofem Tobołą
- pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Strawczynie z ks. Mateuszem Magierą
- pw. Trójcy Świętej w Działoszycach z ks. Damianem Jędrzejczykiem
- pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Koniuszy z ks. Wojciechem Czerwikiem
- pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju
- pw. Św. Bartłomieja w Chęcinach