Ks. Michał Haśnik: W sanktuarium najważniejsze są: Eucharystia, Słowo Boże i konfesjonał

Po raz dwudziesty pierwszy kazimierski kościół Podwyższenia Krzyża Świętego zapełnił się czcicielami św. Rity, którzy 22 stycznia przybyli na comiesięczne modlitwy, którym przewodniczył ks. Michał Haśnik – wikariusz w Piekoszowa.

Na początku wszystkich zebranych powitał ks. kan. Janusz Mularz – proboszcz parafii. Z racji przeżywanego w tych dniach Dnia Babci i Dnia Dziadka oprawę liturgii przygotowali seniorzy.

W homilii ks. Haśnik wspomniał o początkach kultu św. Rity. – „Pamiętam, jak dziś, ten dzień – kiedy wraz z grupą pielgrzymów byliśmy w Cascii i spontanicznie zrodziła się myśl zakupu figury św. Rity, która stoi przy ołtarzu, a na co dzień znalazła godne miejsce w Kaplicy Świętych. Kult św. Rity w naszej parafii zrodził się spontanicznie. Przecież byliśmy także w wielu innych miejscach kultu w Polsce i na świecie i nie przywieźliśmy stamtąd żadnych figur”.

Kaznodzieja zauważył, że przez blisko 2 lata, kiedy są odprawiane nabożeństwa ku czci św. Rity, dokonało się wiele uzdrowień i cudów. – „O cudownym wstawiennictwu św. Rity mogą zaświadczyć pewni małżonkowie mieszkający w tej parafii, którzy po 12 latach doczekali się dziecka i ich córka na drugie imię otrzymała właśnie imię Świętej z Cascii” – mówił ks. Haśnik.

Kończąc homilię kaznodzieja zachęcił do głębokiej wiary i przemiany życia. – „Bądźcie dumni z tego, że św. Rita obrała sobie to miejsce – ten kazimierski kościół, jako miejsce, gdzie rozwija się jej kult”. Odwołując się do posługi w Piekoszowie ks. Haśnik zaznaczył, że w sanktuarium należy przede wszystkim skupić się na trzech najistotniejszych elementach. Są nimi: Eucharystia, głoszone Słowo Boże i konfesjonał. – „Uczęszczajcie licznie na Msze św. i nabożeństwa, które tutaj są odprawiane. Żeby ten kościół mógł stać się sanktuarium – musi on tętnić życiem. Cuda muszą dokonywać się przede wszystkim w waszych sercach”.

Po Mszy św. tradycyjnie ks. proboszcz Janusz Mularz zaprosił wszystkich na skromny poczęstunek – tym razem były to bułeczki hamburgerowe.

Modlitwy ku czci św. Rity odbywają się w kazimierskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego od maja 2016 r. Parafia posiada jej relikwie I stopnia. Podczas comiesięcznych modlitw parafianie i pielgrzymi modlą się w kilku intencjach: o dobry wybór żony i męża, o dar macierzyństwa i za cierpiących na choroby nowotworowe.

xtk