Ks. Rafał Borecki do Margaretek: Doświadczenie tego, jak bardzo mogę być otaczany modlitwą to przejaw miłości bliźniego

W piątek, 19 kwietnia 2024 r. – w radości przeżywania okresu wielkanocnego – Wspólnoty Margaretkowe Diecezji Kieleckiej po raz kolejny spotkały się w Regionalnym Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach.

Wspólną modlitwę rozpoczęliśmy rozważaniem o Męce Pańskiej pod duchowym przewodnictwem Sióstr Norbertanek.

Następnie zebrani wzięli udział w nabożeństwie Drogi Światła której przewodniczył  ks. Krzysztofa Toboła oraz osoby modlące się we Wspólnotach Margaretkowych z różnych parafii naszej diecezji.

Podczas konferencji ks. Rafał Borecki, wikariusz parafii św. Jadwigi w Kielcach, przybliżył postać patrona czuwania – bł. Ks. Michaela McGivney`a.

O godz. 21.00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Rafał Borecki. W homilii, nawiązując do opisów zawartych w Dziejach Apostolskich, zwrócił się do zebranych słowami: „Świątynia, to miejsce bezpieczne, gdzie człowiek bezpiecznie się czuje i dla pierwszych chrześcijan miejsce schronienia, przyjazne miejsce (…). Świątynie to miejsca życzliwości, azylu, miejsca spokojne, bardziej nieoczywiste, ale w tych miejscach człowiek czuje się bezpiecznie. Dzisiaj, to miejsce, które nas gości przy każdym czuwaniu margaretkowym, to także miejsce, gdzie dobrze czują się kapłani tu przybywający. Doświadczenie tego, jak bardzo mogę być otaczany modlitwą jako kapłan przez tych, którzy ustawicznie modlą się, pamiętają i dobrze życzą to jeden z tych przejawów miłości bliźniego, miłości braterskiej, która sprawia, że człowiek dowartościowany doświadcza tego, że dostrzega na nowo sens swojej służby”.

W czasie Mszy św. zgromadzeni odpalili świece od Paschału oraz wzajemnie przekazali sobie światło, głosząc dobrą nowinę o zmartwychwstaniu. Przy świetle zapalonych świec odnowiliśmy również przyrzeczenia złożone na Chrzcie Świętym.

Po zakończeniu Eucharystii modliliśmy się wspólnie adorując Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Czuwanie zakończyło błogosławieństwo lourdzkie, w czasie którego modliliśmy się Nowenną do Pana Jezusa Cierpiącego pod przewodnictwem Sióstr Norbertanek oraz kompletą.

Po zakończeniu czuwania spotkaliśmy się w Spichlerzu na poczęstunku przygotowanym przez Członkinie Wspólnot Margaretkowych.

W czuwaniu wzięli udział kapłani oraz wierni z parafii:
- Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Kielcach z ks. Mateuszem Parobcem
- pw. Św. Józefa Robotnika w Kielcach z ks. proboszczem dr. Karolem Zeganem
- pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach z ks. prałatem Grzegorzem Pałysem
- pw. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach z ks. Rafałem Boreckim
- pw. Grobu Bożego w Miechowie z ks. Michałem Kościańskim
- pw. Wniebowzięcia NMP z ks. proboszczem Piotrem Florczykiem
- pw. Wniebowzięcia NMP w Szańcu z ks. proboszczem Markiem Tazbirem
- pw. Św. Floriana w Gartatowicach z ks. proboszczem Tadeuszem Plutą
- pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Koniuszy z ks. proboszczem Władysławem Banikiem
- pw. Św. Mikołaja w Lisowie z ks. proboszczem Pawłem Zębałą
- pw. Św. Jacka w Leszczynach z ks. Krzysztofem Tkaczykiem