Ksiądz z Chin odwiedził Kielce i Bilczę

W sobotę, 9 kwietnia 2016 r. podczas Mszy św. w kaplicy WSD w Kielcach homilię wygłosił ks. Jan Hou Yongwang – duszpasterz chińskich imigrantów, który przybył do naszej diecezji na zaproszenie Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej.

Ks. Yongwang w skierowanym słowie do wspólnoty seminaryjnej podzielił się swoim świadectwem powołania. Na wstępie przedstawił on trudną sytuację Kościoła w Chinach, który jest pod stałą kontrolą aparatu politycznego.

Opowiedział także o tym, jak wyglądała jego formacja do kapłaństwa, która rozpoczęła się Chinach. Jego przełożeni zadecydowali, że ze względu na częste aresztowania kleryków przyjedzie do Polski, aby w Pieniężnie, w seminarium prowadzonym przez Księzy Werbistów mógł odbyć studia teologiczne i otrzymać święcenia diakonatu. Święcenia kapłańskie otrzymał potajemnie w jednym z chińskich klasztorów z rąk biskupa, który przebywał w areszcie domowym.

Ks. Jan obecnie mieszka w Warszawie i posługuje jako duszpasterz Chińskich Emigrantów w Polsce.

pkun

___________

„Proszę o modlitwę za Kościół w Chinach, prześladowanych biskupów, księży, katolików” – mówił 10 kwietnia 2016 r. w Bilczy k. Kielc 32-letni ks. Jan Hou Yongwang – duszpasterz chińskich imigrantów, głosząc Słowo Boże na wszystkich Mszach św. w kościele św. Kazimierza. Chiński ksiądz gości w diecezji na zaproszenie Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej.

Chiński kapłan mówił o ogromnych trudnościach, jakich doświadcza Kościół katolicki w jego kraju. Przytaczał przykłady wielu sankcji za wielodzietność, którymi obłożono jego rodzinę. „Przez pół roku ukrywaliśmy się, mieszkając w jaskini, ponad tysiąc kilometrów od domu. Żeby przeżyć, tata pracował w kopalni. Mogliśmy wrócić do domu, kiedy wujek wyrobił mi papiery. Cały czas musieliśmy płacić duże kary” – mówił.

Ks. Yongwang opowiadał także o trudnościach, jakie musiał pokonać na drodze do kapłaństwa, jako jedyny syn, który w Chinach jest ogromną nadzieją dla rodziców.

„Przed wstąpieniem do seminarium rodzice mi tłumaczyli, że kapłaństwo nie jest wygodną drogą. Mówili: w naszej diecezji tylu księży w więzieniu, w każdej chwili możesz i ty tam trafić, nie boisz się? Ta droga zmierza do udziału w cierpieniu Pana Jezusa. Ale ja się nie boję, bo mam pewność, że idę właściwą drogą. Jestem słaby, lecz Bóg mnie wspiera” – stwierdził ks. Jan.

Przypomina także, że Kościół katolicki w Chinach jest mocno prześladowany, brakuje biskupów. „80 procent księży z mojej diecezji było w więzieniu. Pamiętam, kiedy byłem w seminarium w Chinach, co pół roku musieliśmy uciekać z jednego domu do drugiego”.

Do Polski ks. Yongwang przyjechał w 2007 r. w ramach współpracy z werbistami. Ukończył formację kapłańską w Misyjnym Seminarium Księży Werbistów w Pieniężnie. Święcenia diakonatu przyjął w czerwcu 2013 r. z rąk bp. Romualda Kamińskiego, a święcenia kapłańskie 9 maja 2015 r. w Chinach.

Kościół w Chinach obecnie liczy 13 mln katolików, czyli niecały 1 procent mieszkańców kraju.

W sobotę, 9 kwietnia, ks. Jan Hou Yongwang spotkał się z alumnami i odprawił Mszę św. w kaplicy w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, gdzie głównie mówił o swoim powołaniu i trudnościach w jego realizacji.

dziar
tekst za: www.ekai.pl