Księża uczestniczyli w wiosennych "rejonówkach"

W dniach 13, 14 i 15 kwietnia 2015 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach oraz w Miechowie odbyły się wiosenne Konferencje rejonowe dla księży diecezji kieleckiej. Obradom przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

Na początku nowy ordynariusz przywitał się pokolei z wszystkimi księżmi. Zdecydowaną większość bp Piotrowski już znał. Następnie biskup kielecki rozpoczął obrady. W swoim wystąpieniu przypomniał dokumenty Kościoła, które zobowiązują księży do podejmowania stałej formacji duchowej i intelektualnej. – „Formacja nie zamyka się tylko do czasu pobytu w seminarium (…). Formacja trwa cały czas” – przypomniał bp Piotrowski.

W czasie konferencji rejonowych księża wysłuchali dwóch wygłoszonych referatów. Pierwszy nt.: „Przesłanie Dekretu Misyjnego Ad Gentes i jego znaczenie dla odnowy gorliwości duszpasterskiej” wygłosił o. dr hab. Wojciech Kluj OMI. Drugi wykład pt.: „Problemy Duszpasterstwa Rodzin w perspektywie dokumentu końcowego Nadzwyczajnego Synodu o Rodzinie” wygłosił ks. dr hab. Paweł Landwójtowicz. Następnie bp Piotrowski zachęcił do podjęcia wspólnej dyskusji.

Po krótkiej przerwie nastąpiła druga część konferencji. Bieżące komunikaty przedstawili: ks. kan. Dariusz Gącik - wikariusz generalny oraz ks. kan. Sławomir Sarek – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego. Obrady zakończył biskup kielecki, który m.in. podziękował wszystkim księżom za życzliwe przyjęcie i za modlitwę - szczególnie w dniu Ingresu do Bazyliki Katedralnej.

Ostatnia część spotkania miała charakter modlitewny. Przed wystawionym Najświętszym Sakramentem modlitwy poprowadził ks. prałat Tomasz Rusiecki - ojciec duchowny kapłanów. Księża z Bożym błogosławieństwem wrócili do swoich parafii.

W naszej diecezji Konferencje rejonowe odbywają się dwa razy w roku. Następne – jesienne – zaplanowane są na 16, 17 i 18 listopada.

mhas

Zobacz: Komunikaty z Konferencji rejonowych