Kuchnia św. Brata Alberta we Włoszczowie będzie niosła pomoc ubogim

W środę, 10 lutego 2021 r. we Włoszczowie Biskup Kielecki Jan Piotrowski dokonał uroczystego poświęcenia Kuchni św. Brata Alberta. Placówka wydaje posiłki dla osób ubogich. Znajduje się przy parafii Wniebowzięcia NMP.

To wyjątkowe miejsce, gdzie ubodzy będą mogli liczyć na ciepły posiłek. Na parterze znajduje się kuchnia i jadalnia z zapleczem. Ze względu na obostrzenia jadalnia w tej chwili nie działa. Obok funkcjonuje również… muzeum z ciekawymi eksponatami. Na poddaszu znajdziemy dużą salę na spotkania dla organizacji parafialnych. Budynek przystosowany jest do osób niepełnosprawnych.

Choć miejsce wygląda pięknie, to jednak jego powstanie wiązało się z wieloma staraniami i problemami.

W 1977 roku stanęła nowa plebania i pomieszczenia w nidj zostały przeznaczone na salki katechetyczne. Kiedy religia wróciła do szkoły, pozostały wolne. W 1992 roku zawarto porozumienie ze Stowarzyszeniem Brata Alberta i postanowiono założyć stołówkę dla osób ubogich.

– Były problemy z sanepidem, ponieważ nie mogliśmy spełniać warunków ze względu na układ samego budynku. Stołówka znajdowała się w zabytkowym obiekcie, więc wszelkie prace musiały uzyskać zgodę konserwatora. Próbowałem pozyskać pieniądze z programów unijnych. Dopiero w 2016 roku sprawa poszła do przodu – tłumaczy ks. prałat Zygmunt Pawlik, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie.

Burmistrz Włoszczowy zaproponował, aby inicjatywę przyłączyć do specjalnego programu w ramach porozumienia powiatów.

– Rozpoczęły się przygotowania dokumentacji. Odnowiliśmy i rozbudowaliśmy budynek. Wykorzystaliśmy także obszerne poddasze. Borykaliśmy się z wieloma problemami. Koszt prac to prawie dwa miliony osiemset tysięcy złotych. Udało się dzięki wsparciu parafian, funduszy unijnych i państwowych – dodaje nasz rozmówca.

Starostwo dokładnie 12 października ubiegłego roku wydało zgodę na użytkowanie stołówki. W grudniu stołówka przeniosła się do nowego obiektu, a sanepid tym razem nie miał wątpliwości, że wszystko jest w porządku.

tekts za: em.kielce.pl

Foto: Echo Dnia