Mamy 125 nowych lektorów

W sobotę, 17 grudnia 2022 r. Biskup Kielecki Jan Piotrowski pobłogosławił nowych lektorów. W Bazylice Katedralnej w Kielcach zgromadziły się tłumy ministrantów z całej diecezji.

Nowi lektorzy uczestniczyli w kursie, który był prowadzony w kilku miejscach naszej diecezji przez księży duszpasterzy liturgicznej służby ołtarza. W ramach zajęć ministranci poznawali historię posługi lektora, zapoznawali się z Pismem Świętym oraz księgami liturgicznymi. Ćwiczyli także umiejętność czytania przed publicznością.

– Cieszymy się, że błogosławieństwa udzielił ordynariusz naszej diecezji, który wspiera nasze działania. Radością jest dla nas także fakt, że w modlitwie towarzyszył nam bł. Carlo Acutis obecny w relikwiach. Uroczyste błogosławieństwo to zawsze bardzo ważny dzień, który jest punktem odniesienia dla rozwoju wiary młodego człowieka – zaznaczył ks. Mateusz Szostak, duszpasterz Litrugicznej Służby Ołtarza diecezji kieleckiej.

Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego zwieńczyła kurs ministranta-lektora.

– Msza Święta, Najświętsza Ofiara Jezusa Chrystusa, którą celebrujemy zgodnie z Jego poleceniem, łączy nas na wspólnym dziękczynieniu za dar wiary. Ten niepowtarzalny moment w naszych parafialnych kościołach w całej diecezji i całej Polsce, kiedy zostaliśmy konsekrowani łaską Chrztu Świętego. Kapłan wypowiadał nad nami znamienne i niezmienne słowa. Wspominam o tym, ponieważ właśnie z daru wiary wynika życie chrześcijańskie. Przed laty święty Jan Paweł II powiedział, że wiara umacnia się, gdy jest przekazywana – mówił pasterz diecezji kieleckiej.

Najwięcej z nowoustanowionych lektorów pochodzi z parafii św. Stanisława B.M. w Tumlinie. Wśród 125 ministrantów, którzy zostali pobłogosławieni przez biskupa Piotrowskiego, z tej wspólnoty pochodzi siedmiu.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć