Modlitewnik czcicieli św. Rocha

Specjalne modlitwy, litanie i nowenny znajdziemy w wyjątkowym „Modlitewniku czcicieli św. Rocha. Patrona w dobie pandemii”, wydanym przez Wydawnictwo Jedność.

– To zaproszenie do modlitwy w tym trudnym czasie, a pomoże nam w tym św. Roch – mówi ks. dr Jan Nowak, redaktor naczelny Wydawnictwa Jedność.

Żyjemy w czasach epidemii, która dotyka przede wszystkim chorych i cierpiących z powodu zakażenia, ale również całe społeczności poprzez obostrzenia i utrudnienia. Wiele osób opłakuje swoich najbliższych, którzy zmarli na skutek Covid-19, ale również przez trudności z dostępem do lekarza.

Wydawnictwo Jedność na ten trudny okres przygotowało specjalny „Modlitewnik czcicieli św. Rocha. Patrona w dobie pandemii”.

– Kiedy przygotowywaliśmy tę książkę, odkryliśmy jak silna jest duchowość św. Rocha i jak pomocna była dla ludów, które dotykało nieszczęście epidemii. Można powiedzieć, że pewne części Europy są „usłane” kościołami poświęconymi temu świętemu – tłumaczy ks. dr Jan Nowak.

Święty Roch urodził się w Montpellier we Francji. Był człowiekiem pobożnym, ubogim i miłosiernym. Niestrudzenie pielgrzymując, naśladował Chrystusa w miłości do słabych i potrzebujących pomocy. Uzdrawiał mocą krzyża. Budził nadzieję w sercach chorych i umierających, pocieszał i wspierał bezsilnych wobec zarazy.

– Ta postać jest niesamowita. To pielgrzym, który miał do spełnienia jedną misję – opiekuna chorych podczas zarazy. Żył w trudnym dla Europy czasie. Inspirował się postacią św. Franciszka. Cały majątek sprzedał i ruszył w drogę, aby dotrzeć do Rzymu. Tam pomagał mieszkańcom Wiecznego Miasta. Następnie wrócił do Francji i po drodze sam zachorował na dżumę. Kiedy wyzdrowiał i chciał przekroczyć granicę z Francją, został uznany za szpiega i skazany na pięć lat ciężkiego więzienia. Dopiero po śmierci odkryto jego wspaniały życiorys – wyjaśnia redaktor naczelny Wydawnictwa Jedność.

Książka jest zbiorem modlitw, litanii i nowenn, którymi posługują się wierni w wielu sanktuariach i kościołach, nie tylko w Polsce, ale także we Włoszech i Francji. Autorem jest ks. dr  Zbigniew Sobolewski, kapłan, teolog moralista, ceniony duszpasterz i przewodniczący Zarządu Dzieła Pomocy „Ad Gentes”. Zebrał on najcenniejsze i najpiękniejsze modlitwy, które sięgają XVIII wieku, i dołączył do nich współczesne modlitewne błagania.

tekst za: em.kielce.pl