Modlitwa za świętokradztwa, profanacje i ataki agresji na księży

W niedzielę, 23 czerwca 2019 r. we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy św. odśpiewaliśmy Suplikacje „Święty Boże, Święty Mocny…”. Decyzją biskupów - była to ekspiacja za świętokradztwa, profanacje i ataki agresji na księży.

„W tradycji chrześcijańskiej sprofanowanym miejscom lub przedmiotom trzeba przywrócić pierwotny charakter sakralny. Dzieje się to poprzez specjalny obrzęd pokutny. Dlatego chciałbym poinformować, że księża biskupi – obecni na 383. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski – wzywają do publicznego przebłagania Boga za popełnione świętokradztwa”, napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w specjalnym oświadczeniu w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce. „Prosimy, aby po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w niedzielę, 23 czerwca br., we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy św. odśpiewać Suplikacje +Święty Boże, Święty Mocny…+” – czytamy w oświadczeniu.

Także Biskup Kielecki Jan Piotrowski zwrócił się do wiernych z prośbą o odśpiewanie tej pieśni w kościołach Diecezji Kieleckiej.

Pieśń błagalna „Święty Boże, Święty Mocny” należy do gatunku bardzo uroczystych pieśni zwanych suplikacjami, czyli prośbami. Jest śpiewana w wyjątkowych sytuacjach. W niedzielę, 23 czerwca była ona formą wynagrodzenia Bogu za świętokradztwa popełnione ostatnio w Polsce, za akty profanacji miejsc i przedmiotów świętych oraz za przejawy agresji wobec osób duchownych.

>> Komunikat Kurii Diecezjalnej