Msza św. z udziałem Prezydentów Polski i Węgier

„Naród polski i węgierski łączy ścisła, głęboka i wzajemnie się wspierająca przyjaźń w każdej dziedzinie życia” – tłumaczył homilii podczas Mszy św. z okazji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej biskup Andras Veres, przewodniczący Episkopatu Węgier. Eucharystii w Bazylice Katedralnej przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski, a udział w niej wzięły pary prezydenckie obu krajów.

Eucharystia rozpoczęła się o godzinie 11.00. Wszystkich zgromadzonych w Bazylice Katedralnej powitał bp Jan Piotrowski. – „Mury tej dostojnej Katedry kieleckiej były świadkiem wielu wiekopomnych wydarzeń. Dziś w jej historię wpisuje się obecność prezydentów Polski i Wegier wraz z małżonkami, których serdecznie witam i pozdrawiam. Jednocześnie życzę, aby obchodzone w Kielcach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej były owocne dla obojga narodów” – mówił pasterz naszej diecezji.

Msza św. sprawowana była w trzech językach: łacińskim, polskim i węgierskim. Homilię w swoim ojczystym języku wygłosił bp Andras Veres. Przypomniał w niej, jakie znaczenie ma przyjaźń w Piśmie Świętym. Nawiązał także do relacji jakie łączyły Polskę i Węgry w dziejach. – „Z wielką radością i dziękczynieniem możemy świętować tysiąclecie przyjaźni naszych narodów. Ponieważ tysiąc lat naród polski i węgierski łączy ścisła, głęboka i wzajemnie się wspierająca przyjaźń w każdej dziedzinie życia. Formowanie naszych państw odbywało się przez te same dziesięciolecia przełomu X i XI w. Święty Wojciech powiązany z założeniem miasta Kielce, jest otoczony przez Węgrów wielkim szacunkiem religijnym, ponieważ został ochrzczony przez pierwszego króla Węgier św. Stefana. Jednocześnie niezliczeni święci i władcy łączą nasze narody na przestrzeni wieków. Wspomnę tylko dwa przykłady: św. Kingę i św. Jadwigę. Na przemówieniu otwierającym kanonizację św. Jadwigi papież św. Jan Paweł II stwierdził, że była ona opiekunką Polski, Litwy, Rusi i Węgier” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Na zakończenie Eucharystii wszyscy zaśpiewali hymn „My chcemy Boga”.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć