Nasi biskupi kieleccy udają się do papieża Franciszka - relacja filmowa

Podczas rozpoczynającej się 1 lutego wizyty Ad limina Apostolorum biskupi zdadzą relację z działalności Kościoła w Polsce. Już w poniedziałek, 3 lutego 2014 r. nasi biskupi kieleccy spotkają się z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Bp Kazimierz Ryczan wyjaśnia, że w czasie wizyty Ad limina jedzie się do „progów apostolskich”.  – „Głównie jedzie się do Ojca Świętego, aby zdać relację ze swoich diecezji. Sprawozdanie jest to dzieło zbiorowe pracowników poszczególnych kurialnych departamentów” – tłumaczy bp Ryczan.

Wśród poruszanych zagadnień w sprawozdaniu są m.in. te, które odnoszą się do liturgii, powołań, sprawowania sakramentów czy ruchów religijnych i inicjatyw duszpasterskich. Wszystkie dokumenty zostały już przesłane przez Nuncjusza Apostolskiego do Stolicy Apostolskiej.

Na pytanie, co znajduje się w tym sprawozdaniu, Biskup Kielecki zauważa, że są tam sprawy bardzo radosne i bardziej smutne. – „Tymi smutnymi są: laicyzacja życia rodzinnego, sprawa spadających praktyk religijnych, a tym co radosne jest np. wzrastająca ilości wspólnot religijnych, wysoko także stoi sprawa katechezy w naszej diecezji, bardzo cieszy działalność Caritas-u, który wybija się dosyć mocno w Polsce spośród wszystkich diecezji” – mówi bp Ryczan.

Bp Ryczan udaje się do Rzymu wraz z biskupami pomocniczymi: Marianem Florczykiem i Kazimierzem Gurdą. Nasi biskupi dwa razy spotkają się z Papieżem Franciszkiem. – „Jesteśmy podzieleni na 5 grup. W naszej grupie jest metropolia warszawska, metropolia krakowska i ordynariat polowy Wojska Polskiego. Już w poniedziałek spotkamy się z Ojcem Świętym Franciszkiem. W piątek będzie spotkanie wszystkich biskupów z Ojcem Świętym” – mówi kielecki ordynariusz.

Wizyta „ad limina Apostolorum” (z łac. do progów apostolskich) według Kodeksu Prawa Kanonicznego ma dwa podstawowe cele: „Biskup diecezjalny (...) powinien udać się do Rzymu dla uczczenia grobów świętych apostołów Piotra i Pawła oraz spotkania się z biskupem Rzymu”. Podczas pobytu w Watykanie biskupi będą zwiedzać poszczególne urzędy Kurii Rzymskiej, przedstawią również papieżowi sprawozdania odnośnie stanu diecezji w Polsce. Tegoroczna wizyta polskich biskupów „ad limina Apostolorum” odbędzie się po ponad ośmiu latach. Poprzednia miała miejsce pod koniec 2005 roku.

mhas

Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego zrealizowanego przez Studio „Kamyk”, w którym bp Kazimierz Ryczan opowiada o kieleckich przygotowaniach do wizyty Ad limina Apostolorum. Z ordynariuszem rozmawia ks. kan. Sławomir Sarek, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

Realizacja: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"