Nowi kanonicy zostali przyjęci do Kapituły Katedralnej

26 września obchodzimy Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kieleckiej Katedry. Podczas Mszy św. w Bazylice Katedralnej przyjęto do Kapituły Kieleckiej nowych kanoników.

Eucharystię poprzedziło nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które poprowadził ks. Jan Kaczmarek. W swoich rozważaniach nawiązał do życia Biskupa Kieleckiego Czesława Kaczmarka.

W homilii Biskup Kielecki Jan Piotrowski nawiązał do dzisiejszego święta. – Zadbajmy o to, aby nasza bazylika katedralna zawsze była ewangeliczną sykomorą, na którą wdrapują się wszyscy potrzebujący Bożej łaski, aby odnaleźli Jezusa w Jego Słowie i łasce sakramentów świętych. Niech nasza dostojna katedra kielecka, sama będąca okazałą świątynią, nikogo nie przygniata, ale niech swoim wewnętrznym urokiem zaprasza każdego, aby zatęsknił za pięknem swojej duszy i pięknem swojego życia – mówił.

W trakcie Mszy św. do grona kanoników Kapituły Katedralnej dołączyło dwóch nowych kapłanów: ks. Zbigniew Klepacz, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łysakowie i ks. Paweł Kolanowski, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Chomentowie.

– To dla mnie zaszczyt i wielkie wyróżnienie. To zobowiązuje to dalszych prac w kapłaństwie. Jestem za to wdzięczny Panu Bogu i Biskupowi Kieleckiemu – mówił ks. kanonik Zbigniew Klepacz.

Według kanonika i zarazem sławnego kronikarza średniowiecznego, Jana Długosza, kielecki kościół ufundował w 1171 roku Biskup Krakowski Gedeon. Świątynię poświęcił bł. Wincenty Kadłubek prawdopodobnie w 1213 roku.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć