Nowi Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej

W sobotę, 4 lipca 2020 r. w Diecezjalnym Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny bp Andrzej Kaleta ustanowił czternastu nowych Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej.

Przy ołtarzu zgromadzili się ks. prałat Jan Iłczyk - kustosz sanktuarium, ks. prałat Tomasz Rusiecki, księża proboszczowie parafii, z których pochodzą nowi szafarze, ks. dr Mirosław Kowalski - odpowiedzialny za wspólnotę i formację Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej.

W homilii bp Kaleta zwrócił się do kandydatów na szafarzy. - Drodzy Bracia, przyjmując posługę Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej wchodzicie w specjalną relację z Chrystusem, inną relację niż do tej pory. Poprzez wasze ręce osoby z waszych wspólnot parafialnych będą mogły przyjmować Chrystusa do swojego serca. Będziecie mogli w sposób szczególny służyć Panu Jezusowi. Będziecie dawać siebie, swój czas, zdolności i siły Chrystusowi i bliźnim, nie z obowiązku, ale z przyjaźni i z miłości – mówił biskup.

Hierarcha zwrócił także uwagę na dwa aspekty posługi szafarzy. - Ważnym aspektem tej posługi jest udzielanie Komunii Świętej w czasie Eucharystii, ale drugim - może jeszcze bardziej potrzebnym - jest zanoszenie Najświętszego Ciała Chrystusa osobom chorym i starszym, które nie mogą już same przyjść do kościoła i uczestniczyć w Eucharystii. Zaznaczył, że „jest to konkretny wymiar troski wspólnoty parafialnej o osoby, które niegdyś aktywnie uczestniczyły w życiu parafii, w życiu sakramentalnym.  Teraz modlą się w swoich domach i nie mogą przystępować do Komunii Świętej tak często, jak tego pragnęłyby”.

Bp Andrzej Kaleta podkreślał, że Nadzwyczajni Szafarze swoim życiem i postawą na co dzień zobowiązani są do dawania świadectwa wiary i bycia godnym uczniem Chrystusa. Zapewniał ich, że na tej drodze do uświęcenia pomagać im będzie Jezus Chrystus, który wybrał ich do tej posługi.

W uroczystości uczestniczyło liczne grono Szafarzy posługujących w różnych parafiach diecezji kieleckiej. Był to również dla nich wszystkich diecezjalny dzień skupienia. Przed południem konferencję dla uczestników wygłosił ks. prałat Tomasz Rusiecki - ojciec duchowny kapłanów.

Katarzyna Dobrowolska