O kieleckich rubrycelach i schematyzmach

We wtorek, 14 stycznia 2014 r. w Archiwum Diecezjalnym w Kielcach został wygłoszony referat: Dziewięć skarbów Kościoła Kieleckiego. Stan badań nad zbiorem rubrycel i schematyzmów Archiwum Diecezjalnego w Kielcach.

Referat dotyczył najstarszych kalendarzy liturgicznych i spisów duchowieństwa diecezji kieleckiej z początków XIX wieku oraz cystersów (XVIII/XIX w.) Omówione druki przechowywane są w Kielcach. Zostały zinwentaryzowane i przebadane. Stanowią cenne źródło do ustalenia obsady urzędów i funkcji kościelnych. Jako zabytki sztuki drukarskiej często są unikatami (zachowały się w jednym egzemplarzu na świecie). W trakcie referatu zostaną zaprezentowane zdjęcia oraz mini wystawa omawianych druków.

Zobacz: Streszczenie referatu

Rubrycela kielecka na rok 1814