O ksiąskich książkach

Tradycyjnie już w II wtorek miesiąca, 11 marca 2014 r. odbyło się posiedzenie Towarzystwa działającego przy archiwum. Pani dr Agnieszka Fluda-Krokos przedstawiła wyniki badań nad biblioteką augustiańską w Książu Wielkim.

Katalogowanie starodruków w Książu prowadzone jest dzięki przychylności ks. proboszcza Edwarda Nowaka. Druki w liczbie 150 zawierają dzieła o treści głównie teologicznej i kaznodziejskiej. Są pozostałością biblioteki augustianów. Zabytki sztuki drukarskiej stanowią świadectwo kultury intelektualnej dawnego polskiego Kościoła. Przetrwały pomimo zawirowań dziejowych.

Celem referatu była troska o skarby diecezji kieleckiej oraz zachęta do Księży, aby znając postawę archiwum umożliwiali w przyszłości badania także świeckim specjalistom. Zainteresowani mogą przeczytać więcej w streszczeniu zamieszczonym na stronie internetowej archiwum; tam również dwa sprawozdania opublikowane w „Hereditas Monasteriorum”.

ks. dr Andrzej Kwaśniewski
Dyrektor ADK