O misjach w Słomnikach

„Będziecie moimi świadkami” to hasło 96 Światowego Dnia Misyjnego. W Polsce tzw. Niedziela Misyjna to początek całego tygodnia, podczas którego w kościele katolickim odbywają się wydarzenia mające na celu ożywienie ducha współpracy i szerzenia wiary.

Całą akcję zapoczątkował papież Pius XI w 1926 roku. Chociaż to hasło możemy kojarzyć głównie z podróżami w odległe zakątki świata i szerzeniem chrześcijaństwa, czyli odnosić do pracy misjonarzy, to dotyczy ono wszystkich chrześcijan, bo przecież wszyscy mamy włączyć się w dzieło ewangelizacji. Robimy to solidaryzując się z misjonarzami, wspierając ich poprzez modlitwę, ofiary duchowe a także finansowo.

Parafianie ze Słomnik włączyli się również w to wielkie misyjne dzieło Kościoła poprzez udział w Kiermaszu Domowych Ciast, który został zorganizowany przez Sercańską Rodzinę Świeckich naszej parafii oraz Szkolne Koło Caritas działające przy Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach. Wszystkie zebrane ofiary wspomogą dzieci z sierocińca prowadzonego przez Siostry Sercanki w Boliwii, w którym pracuje jedna z sióstr, która niegdyś posługiwała przy klasztorze w Słomnikach.

Sierociniec Hogar San Francisco istnieje już od 30 lat. Państwo boliwijskie nie wspiera sierocińca i siostry zmuszone są same szukać źródeł utrzymania. W okresie, gdy się pisało listy dzieci robiły kartki na sprzedaż, potem długopisy, ale obecnie w dobie telefonów komórkowych i smsów ten zarobek upadł. Sierociniec funkcjonuje tylko dzięki ofiarom Dobroczyńców. Obecnie mieszka tu 65 dziewczynek w wieku od 2 do 24 lat. W większości są to dzieci osierocone, jest grupka dzieci porzuconych a także z rodzin, gdzie doświadczyły przemocy fizycznej oraz dzieci, które były zmuszane do pracy na ulicy.

Podczas dzisiejszego dnia po wszystkich Mszach Świętych zostało rozprowadzono ponad 400 porcji ciast przygotowanych przez ponad 20 kół gospodyń wiejskich z gminy Słomniki.  W akcji uczestniczyło wiele osób zarówno dorosłych jak i dzieci. W imieniu sióstr sercanek i dzieci z sierocińca z Boliwii, za okazane dobro serdecznie wszystkim dziękujemy.

Sercańska Rodzina Świeckich

Szkolne Koło Caritas