Ostatnie pożegnanie ks. kanonika Edwarda Kupisa

W kościele parafialnym św. Wawrzyńca w Górnie pożegnano zmarłego Śp. ks. kan. Edwarda Kupisa, wieloletniego proboszcza tej parafii. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

W czasie Mszy św. pogrzebowej, którą koncelebrowało około 50 prezbiterów z naszej diecezji, bp Jan Piotrowski w homilii, nawiązując do treści testamentu zmarłego kapłana, w którym zapisał, że „bardzo sobie ceni dar kapłaństwa”, mając na względzie całą drogę kapłańskiego życia i pracy ks. Edwarda, określił go jako „niestrudzonego siewcę Bożego Słowa”. Śp. ks. Edward Kupis w parafii Górno pracował jako proboszcz przez 28 lat. Doprowadził do konsekracji kościoła.

Na zakończenie liturgii pogrzebowej mowy pożegnalne wygłosili: przedstawicielka parafii Górno, ks. prałat Franciszek Siarek z Miechowa, ks. prałat Jerzy Ostrowski z Kielc oraz obecny proboszcz parafii Górno – ks. Marek Zawłocki. Następnie trumna z ciałem zmarłego ks. Edwarda została przewieziona na parafialny cmentarz. Śp. ks. Edward Kupis spoczął obok Śp. ks. kanonika Stanisława Janaszka - budowniczego kościoła w Górnie.

Ksiądz Edward Kupis urodził się 11 maja 1946 r. w Mąchocicach Kapitulnych (teren parafii św. Jacka w Leszczynach), jako syn Franciszka Kupisa i Marianny zd. Gołąbek. Do szkoły podstawowej uczęszczał w rodzinnych Mąchocicach Kapitulnych. Sakramentu bierzmowania udzielił mu bp Jan Jaroszewicz dnia 24 października 1954 r. Szkołę średnią odbywał w latach 1960-1965, w Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach. W latach 1965-1971 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Święcenia prezbiteratu przyjął 12 czerwca 1971 r. w Kielcach z rąk bp. Jana Jaroszewicza. Jego praca wikariuszowska trwała 18 lat i wiodła poprzez takie parafie jak: Kazimierza Mała, Suków, Skalbmierz, Rokitno, Włoszczowa, Piekoszów. W 1989 r. otrzymał nominację na proboszcza parafii św. Stanisława w Świniarach k. Solca-Zdroju, a w 1994 r. objął funkcję proboszcza parafii św. Wawrzyńca w Górnie. Tu pracował nieprzerwanie do 2020 r., czyli do przejścia na kapłańską emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Kielcach. Zmarł 19 października 2022 r. w Kielcach, mając 77 lat życia – w tym 52 przeżytych w kapłaństwie. Został pochowany, zgodnie ze swoją wolą, na cmentarzu parafialnym w Górnie.

Ks. Krzysztof Tkaczyk