Parafialny Rajd Rowerowy w Charsznicy

W sobotę, 18 czerwca 2022 r. w parafii Charsznica odbył się drugi rajd rowerowy, zorganizowany przez miejscowych księży Sławomira Stębelskiego i Mariusza Kwaśniewskiego. Uczestnicy odwiedzili kolejne sąsiednie świątynie.

Pierwszym przystankiem była Szreniawa, gdzie miejscowy proboszcz przybliżył historię parafii, kościoła oraz nakreślił plany na przyszłość. Malowidła ścienne wykonał uczeń Jana Matejki - Radziejowski, Drogę Krzyżową oraz ołtarze boczne wykonał Franciszek Zaręba. W trakcie II wojny światowej z wieży kościelnej nadawało radio polskiego ruchu oporu.

Tragiczny w skutkach pożar z lat 80 XX w. dokonał tragicznych, wciąż widocznych zniszczeń. Parafia Szreniawa była w diecezji kieleckiej, aż do powstania diecezji sosnowieckiej w 1992 r.

Kolejnym przystankiem była kapliczka „domkowa” w Falniowie.  Jest to jedna z licznych tego typu obiektów w okolicy.  Wyróżnia się położeniem, jest spora jak na obiekty tego typu i piękna. O początkach kapliczki nic nie wiadomo. Obiekty takie powstawały głównie po powstaniu styczniowym. Co ważne niegdyś przy kapliczkach sprawowane były Msze św., głównie dla osób starszych i chorych, dziś zastąpione przez transmisje w radio i telewizji.

Ostatnim punktem był, pochodzący z XVII wieku, drewnianym kościołem w Przesławicach. Do XX wieku, kościół służył w Gołczy. Malowniczo położony kościół, figura Matki Bożej oraz wzgórze na której wspina się Droga Krzyżowa sprawiają że miejsce to skłania do refleksji i zadumy. Każdy czuje pozytywną energię. O historii i zabytkach opowiadał miejscowy proboszcz.

Następnie odprawiona została Msza św., Droga Krzyżowa oraz zaserwowano posiłek. Po chwili wytchnienia bezpieczny powrót do Charsznicy.

Warto zobaczyć, jak cenne i piękne obiekty znajdują się w naszej okolicy, często niezauważane z okien samochodu.

M.D.