ANTOLKA, Niepokalanego Serca NMP

Proboszcz:
ks. Maciej Stopiński, ur. 1970 (Proszowice), wyśw. 1995, mian 2015

Rys historyczny:
Kościół budowano długo – przez 17 lat w latach 1950-1967, przy osobistym zaangażowaniu bpa Czesława Kaczmarka, wspomagającego materialnie i pasterską modlitwą całe to, wówczas karkołomne przedsięwzięcie – były to lata bardzo trudne dla budowy świątyń i w ogóle dla Kościoła w Polsce.

Parafia i kościół powstały na terenach ofiarowanych w większości przez rodzinę Hallerów. Obszar wydzielono z parafii Książ Wielki i Miechów. Parafia została erygowana 18 kwietnia 1947 r. Trudną wówczas misję budowy kościoła biskup powierzył ks. kan. Walentemu Herczykowi uznając, iż sprosta on temu zadaniu w czasach walki PRL z Kościołem.

Kościół zbudowany w stylu eklektycznym przez ojca i syna Abratańskich, był i pozostał bardzo obszerny. Być może władze świeckie planowały przeistoczyć go w magazyn lub kino, jak to miało miejsce z budowanymi wówczas kościołami. Wzniesiono go z jasnego piaskowca, wydobywanego w okolicy Książa.

Kościół pw. Niepokalanego Sera NMP był konsekrowany przez bpa Stanisława Szymeckiego 5 maja 1991 r. W ołtarzu głównym jest malowidło obrazujące  Niepokalane Serce NMP. W bocznej kaplicy odbiera cześć bł. Czesław, dominikanin.

Czy wiesz, że…
Utrudnienia władz PRL, brak materiałów budowlanych spowodowały, że przez jakiś czas kościół był pokryty… słomą.

Na pamiątkę szczególnej troski bpa Czesława Kaczmarka, pierwszy proboszcz ks. Herczyk wprowadził nazwę „Czesławów – Antolka”. Budowniczy kościoła ks. Herczyk, jest pochowany na cmentarzu parafialnym.

Odpust: Niepokalanego Serca NMP – w sobotę po Oktawie Bożego Ciała
bł. Czesława – 20 lipca