GOSZCZA, Św. Wawrzyńca diak. m.

Adres:
32-093 Goszcza, ul. Kościelna 1
tel. 12-387-15-04

liczba mieszkańców: 1 701

Proboszcz:
ks. Andrzej Orlikowski, mgr teol., ur. 1954 (Włoszczowa), wyśw. 1979, mian. 1997

Rys historyczny:
Pierwszy zapis w zachowanych źródłach historycznych dotyczący Goszczy pojawia się już w dokumencie biskupa krakowskiego Gedki z roku 1198. Od 1279 r. Goszcza jest własnością Kapituły Krakowskiej, co stosownym dokumentem potwierdził książę krakowski i sandomierski Bolesław Wstydliwy.

W XIV stuleciu staraniem kanoników krakowskich w Goszczy wybudowany został drewniany kościół pw. Św. Wawrzyńca. Pierwsze wzmianki potwierdzające jego istnienie pochodzą z lat 1373-1374. Prawdopodobnie w tym samym okresie Goszcza stała się siedzibą parafii.

Na początku XVI w. (ok. 1503-1504 r.) kościół w Goszczy został przebudowany.  Obecny murowany kościół w Goszczy ukończono około 1737 r., staraniem ks. Dembińskiego. Kościół konsekrował bp Michał Kunicki 29 września 1747 r. Kościół jest jednonawowy. Tworzy go szersza prostokątna nawa i półkoliście zamknięte prezbiterium. Ołtarz główny jest barokowy, dwa boczne – późnobarokowe, w jednym z nich krzyż Chrystusa.

Do zabytków wnętrza zaliczają się:  kamienna chrzcielnica z ciosu z herbem Korczak, płyta z herbem Ogończyk, późnobarokowy obraz ze sceną Ukrzyżowania, obraz Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa (na zasuwie).

Czy wiesz, że…
Z kościoła w Goszczy do kościoła Mariackiego w Krakowie jest tylko 20 kilometrów.

W roku 1749 bp Kunicki umieścił w ołtarzu kościoła relikwie świętych Aurelego i Bonifacego.

W Goszczy od 6 do 11 marca 1863 r. na terenach wokół istniejącego do dnia dzisiejszego dworku obozował gen. Marian Langiewicz wraz ze swoim oddziałem powstańczym. W tymże dworku generał Langiewicz otrzymał propozycję objęcia funkcji Dyktatora Powstania. Jej pierwsze odczytanie nastąpiło przed frontem oddziałów powstańczych tuż przed ich wymarszem z Goszczy.

Odpusty: św. Wawrzyńca – 10 sierpnia
MB Pocieszenia – ostatnia niedziela maja