JURKÓW, Św. Teresy z Avila dz.

Adres:
28-160 Wiślica, Jurków nr 161
tel. 41-379-23-40

liczba mieszkańców: 695

Proboszcz:
ks. Michał Wojda, mgr teol., ur. 1975 (Kielce, św. Józefa Robotnika), wyśw. 2001, mian 2020

Rys historyczny:
Obecny kościół, zbudowany z kamienia ciosowego z 1875 r. jest czwarty z kolei, spośród wzniesionych w parafii w Jurkowie.

Długosz podaje, że już w 1470 r. „stał w Jurkowie kościół drewniany, mający ze szlacheckiego folwarku dziesięcinę” (za te dziesięciny jurkowskie nabywano wino do kolegiaty wiślickiej). Ów kościół przetrwał 100 lat i uległ zniszczeniu w czasie reformacji.

Kolejna drewniana świątynia, zbudowana w 1629 r. przez Hermolausa z Bobrku Ligęzę, podskarbiego królewskiego, przetrwała kolejnych 100 lat – strawił ją w 1719 r. pożar, wywołany przez nie zgaszoną świecę.

Trzeci kościół w Jurkowie został ufundowany przez Helenę z Potockich Morsztynową, wojewodzinę inflancką, kolatorkę i miejscową dziedziczkę.

Obecny kościół został wzniesiony przez Marię i Stanisława Jastrzębskich, z funduszu przeznaczonego na ten cel w testamencie przez Amelię Dembińską. Kościół konsekrował 10 czerwca 1894 r. bp Tomasz Kuliński. Kościół jest murowany, neogotycki. Także i wnętrze otrzymało wystrój neogotycki, z charakterystycznym sklepieniem gwiazdkowym i ostrołukowymi oknami oraz jednolitym wyposażeniu drewnianym. Wykonał je Adolf Felde (m.in. stolarkę ołtarzy, chóru, konfesjonały i inne sprzęty kościelne). Oryginalne Stacje Drogi Krzyżowej – z fundacji Amelii Ponińskiej, córki fundatorów kościoła. W ołtarzu głównym – scena Ukrzyżowania, która wraz z wizerunkiem Boga Ojca i Ducha Świętego tworzy obraz Trójcy Świętej. W ołtarzach bocznych – św. Józef i św. Teresa, patronka kościoła. Nad wejściem do zakrystii – oryginalna czarna marmurowa płyta, informująca o najważniejszych wydarzeniach związanych z fundacją świątyni.

Czy wiesz, że…
Na płycie wmurowanej pod chórem znajduje się inskrypcja dedykowana autorowi większości ozdobnych elementów wnętrza, wykonanych w jednolitym stylu w drewnie dębowym: „Adolf Felde rodem Alzatczyk, sercem Polak, sumienny, cichy pracownik, stolarz, rzeźbiarz kościoła  stolarskie roboty z artyzmem wykonał, krzyże żywota i pracę pobożnie znosił, zasnął w Panu d. 1 lut. 1903 r. Wdzięczna pracodawczyni i jedyny pozostały syn na pamiątkę jego zacnej duszy ten pomnik kładą.”

Z Jurkowa pochodził ks. Antoni Walocha (1889-1945), gorliwy kapłan, kapelan, uczestnik wojny bolszewickiej 1920 r., w tajemniczych okolicznościach zniknął z probostwa w Krzcięcicach -  prawdopodobnie zamordowany przez służby PRL. Jego ciało znaleziono w Zakopanem.

Odpust: św. Teresy z Avila – 15 października