KOCINA, Św. Barbary dz. m.

Adres:
28-520 Opatowiec, Kocina nr 111
tel. 505-968-490

liczba mieszkańców: 446

Proboszcz:
ks. Wojciech Michalski, ur. 1955 (Katowice), wyśw. 1981, mian. 2001

Rys historyczny:
Według zapisków historycznych, w Kocinie już pod koniec XII w. stała  kaplica przeznaczona do modlitw przez pierwotnych właścicieli, prawdopodobnie królewskich rycerzy. Pierwszy drewniany kościół ufundowali dopiero właściciele Piotr i Jan Kocińscy w 1403 r. W tym też roku została erygowana parafia. Świątynia była pod wezwaniem Wszystkich Świętych.

W XVII w. w czasie wojen kozackich i najazdu szwedzkiego, parafią prawdopodobnie administrowali proboszczowie z sąsiednich miejscowości. Kościół ten, nie przetrwał do naszych czasów. Świątynia w tym czasie została zniszczona. W 1611 r. wybudowano nowy, drewniany kościół na miejscu dotychczasowej świątyni.

Obecny kościół został zbudowany w 1672 r. kosztem ks. Franciszka Kaliszewicza, kanonika wiślickiego. Nowy kościół p.w. Św. Barbary konsekrował  w 1672 r. bp krakowski Andrzej Trzebnicki który ofiarował nowej świątyni m.in. sprzęt liturgiczny.

Pod koniec XVIII i na początku XIX w. świątynia mocno ucierpiała podczas działań wojennych. W pierwszej połowie XIX w. kościół został staraniem właścicieli np. hr. F. Pusłowskiego i parafian gruntownie odnowiony. Z okazji jubileuszu 500 lecia parafii  w 1903 r. zbudowano dzwonnicę, chór w kościele, zakupiono nowe organy oraz nowy dzwon.

Kościół jest murowany, barokowy, jednonawowy, na rzucie prostokąta. Ołtarze, główny i dwa boczne, barokowe. W kościele znajduje się słynący łaskami obraz MB z Dzieciątkiem z XV w., odnowiony w 1989 r. We wnętrzu świątyni zachowało się kamienne gotyckie antepedium ołtarzowe, późnogotycka kamienna chrzcielnica oraz Pieta.

Czy wiesz że...
Po klęsce powstania styczniowego, żołnierze carscy uwięzili ówczesnego proboszcza ks. S. Wrzoska wraz z organistą, za czynny udział w powstaniu styczniowym. Schwytani w parafii Ciężkowy w 1868 r. zostali straceni.

Odpust: św. Barbary – 4 grudnia