POTOK, Wniebowzięcia NMP

Proboszcz:
ks. Edward Szymczyk, mgr teol., ur. 1952 (Wierna), wyśw. 1977, mian. 1989

Rys historyczny:
Pierwsza informacja o kościele w Potoku pochodzi z 1326 roku. Zapiski kronikarskie Jana Długosza pozwalają stwierdzić, że parafia istniała już w XV wieku. Był tu drewniany kościółek pw. Wniebowzięcia NMP. W latach 1647-1648 r., wybudowano murowaną świątynię jednonawową. Wnętrze urządzone w stylu późnobarokowym, zawiera jednak elementy współczesne w wystroju – w większości wykonane przez konserwatora Andrzeja Borowskiego.  W ołtarzu głównym  z połowy XVIII w. w stylu rokoko – obraz Matki Bożej Śnieżnej, w srebrnej sukience. Po bokach rzeźby – św. Piotra i Pawła. W ołtarzach bocznych także w stylu rokoko – obrazy św. Mikołaja oraz Ukrzyżowanie. Inaczej prezentuje się  kaplica św. Barbary, dostawiona od strony południowej w połowie XIX wieku. Jej powstanie wiąże się z kultem św. Barbary i znajdującymi się niegdyś na tym terenie kopalniami. Kaplicę zdobi ołtarz z obrazem św. Barbary i św. Stanisława Kostki. Po bokach rzeźby – św. Ambrożego i św. Andrzeja Boboli. Najcenniejszym eksponatem świątyni jest barokowa ambona z 1678 r.  zdobiona scenami biblijnymi.

Odpusty: Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia;
św. Barbary – 4 grudnia

Czy wiesz, że…
Warto zajrzeć do Potoku w odpustem parafialny 15 sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Na ten jeden dzień Potok z małej, niepozornej miejscowości zamienia się w huczną osadę… rycerską. Co roku przybywają pokłonić się Matce Bożej zaprzyjaźnieni z parafią rycerze ze Staszowa. Na początku Mszy św. intonują w kościele „Bogurodzicę”. Po uroczystej sumie, przy ołtarzu polowym, strzelają armaty, odbywają się pokazy walk rycerskich i wiele innych atrakcji. Takiego odpustu nie można przegapić.