PSARY, Matki Bożej Pięknej Miłości

Adres:
26-010 Bodzentyn, Psary - Stara Wieś nr 49A
tel. 41-311-52-02

https://par-psary-starawies.pl/

liczba mieszkańców: 1 080

Proboszcz:
ks. Adam Bujek, mgr teol., KHM, ur. 1963 (Kock – diec. siedlecka), wyśw. 1991, mian. 2020

Rys historyczny:
Stosunkowo młoda parafia w Psarach posiada dwie patronki: główną – Matkę Bożą Pięknej Miłości i św. Rozalię, co to broni od nawałnic, czczoną w okolicy z pokolenia na pokolenie.

Kościół z kapliczki św. Rozalii
Początki to przełom lat 70/80-tych XX w. i podział parafii pw. św. Stanisława w Bodzentynie. To właśnie do dość odległego kościoła w Bodzentynie  chodzili przez długie wieki dzisiejsi parafianie z Psar – okoliczni drobni rolnicy, specjalizujący się głównie w uprawie soczystych truskawek. W 1979 r. ks. Stanisław Klocek, proboszcz z Bodzentyna zdecydował o zaadaptowaniu kaplicy w Psarach na potrzeby przyszłego kościoła. W 1984 r. bp Jan Gurda poświęcił budowaną świątynię i wmurował kamień węgielny. Dekretem z 1986 r. bp Stanisław Szymecki, ówczesny ordynariusz kielecki, erygował parafię w Psarach pw. Matki Bożej Pięknej Miłości.

Kościół jest niewielki, niemniej posiada wszystko to, co potrzebne do sprawowania kultu religijnego. Okna zdobią witraże, w ołtarzu głównym na bazie marmuru – scena Ukrzyżowania, w obrazie na ścianie bocznej – wizerunek Matki Bożej Pięknej Miłości. W planach jest dobudowanie wieży, tak, aby świątynia była widoczna z daleka i nie ginęła między zabudowaniami przy drodze. Po prawej stronie głównego wejścia przylega jakby dodatkowa kaplica – „stare” miejsce kultu św. Rozalii, wchłonięte przez kościół parafialny.

Rozalia wspiera i broni
Zwyczajowo wierni z Psar kierują pierwsze kroki do swej najdawniejszej patronki - św. Rozalii. Odbiera ona cześć w bocznej kaplicy – ze starym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej i św. Rozalii. Ta kapliczka to wciąż bijące żywo serce Psar. Parafianie ufają, że to dzięki ich patronce parafię omijają burze, nawałnice, gradobicia. W legendach i opowieściach mnożą się przykłady z różnych lat, kiedy to omijały ich pogodowe kataklizmy.

Wezwanie Matki Bożej Pięknej Miłości
Czy ów tytuł kościoła wynikał z osobistego kultu któregoś z kapłanów, czy z innych przyczyn – nie wiadomo. Odpust parafialny obchodzony jest 27 czerwca. Śpiewana jest wówczas ułożona w parafii pieśń ku czci patronki, a ludzie modlą się przed pięknym wizerunkiem Matki Bożej, inspirowanym słynącym łaskami obrazem Matki Bożej Pięknej Miłości z Sadowia k. Ostrowa Wielkopolskiego u Ojców Pasjonistów.

Czy wiesz, że…
W Psarach Kąty, położonych w urokliwej Dolinie Wilkowskiej, na śródleśnej polanie wybudowano Centrum Usług Satelitarnych. Istnieje ono od 1974 r., kilkakrotnie było rozbudowywane.

Odnajdziemy tutaj także ślady II wojny światowej z płytą pamiątkową poświeconą ofiarom terroru hitlerowskiego w 1943 r.

Odpusty: Matki Bożej Pięknej Miłości – 27 czerwca;
św. Rozalii – 4 września