SĘDZIEJOWICE, Św. Jakuba Ap.

Adres:
26-020 Chmielnik, Sędziejowice nr 57
tel. 41-354-20-14

liczba mieszkańców: 1 633

Proboszcz:
ks. Zbigniew Wajda, KHW, mgr teol., ur. 1958 (Skalbmierz), wyśw. 1993, mian. 2008

Rys historyczny:
Kościół sięga korzeniami w pierwszą połowę XV w., zaś parafia była wzmiankowana w wykazach świętopietrza z 1326 r.

Od drewnianego po murowany
Pierwszy kościół był zapewne drewniany i mógł paść łupem najazdów tatarskich z XIV w. lub spłonąć. Świątynia w Sędziejowicach znacznie podupadała w rękach kalwinów (w latach 1594-1622), nie oszczędziły jej też najazdy szwedzkie w XVII w. Pierwszej konsekracji kościoła dokonał bp Mikołaj Oborski w 1678 r., kolejnej – po rozbudowie, bp Tomasz Kuliński w 1889 r.

Kościół jest gotycki. W ołtarzu głównym znajduje się barokowy krucyfiks i – na zasuwie – wizerunek św. Jakuba Ap. Starszego. Ołtarze boczne są rokokowe, a w nich obrazy NMP Dziewicy i św. Jana Chrzciciela.

Do ciekawych zabytków wnętrza należą: późnobarokowa figura Chrystusa Zmartwychwstałego (ok. 1780 r.) i krucyfiks ołtarzowy z rzeźbą z kości słoniowej (sprzed 1828 r., późny barok).

Odpust: św. Jakuba Apostoła – 25 lipca;
Matki Bożej Bolesnej – II niedziela września

Czy wiesz, że…
Niegdyś w okolicy były zamożne folwarki, browar, gipsiarnia; żywą tradycją cieszy się ochotnicza straż pożarna, a piękne karty zapisała historia szkoły i czasy walki z okupantem niemieckim. Miłośnicy przydrożnych figurek i krzyży, ciekawego drzewostanu, pozostałości po zjawiskach krasowych oraz regionalizmu, nie będą tutaj zawiedzeni.