SKRONIÓW, par. Św. Maksymiliana Marii Kolbego

Proboszcz:
ks. Jerzy Słupik, ur. 1953 (Kazimierza Mała), wyśw. 1978, mian. 1994

Rys historyczny:
Parafię Skroniów wydzielono z macierzystych parafii: bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie, Krzcięciach i Ciernie. Początkowo, w 1982 r. powstała kaplica. Bp Stanisław Szymecki erygował parafię św. Maksymilina Marii Kolbego w 1983 r. Kościół zbudowano w latach 1984-1992, staraniem pierwszego proboszcza ks. Jerzego Gredki i parafian. Konsekrowano go 11 października 1992 r. Z czasem obok kościoła wybudowano wysoką dzwonnicę.

W prezbiterium wysoko góruje krzyż z figurą Chrystusa po lewej stronie – rzeźba Matki Bożej, po prawej – patron parafii – św. Maksymilian Maria Kolbe. W ołtarzu bocznym - obraz Jezusa Miłosiernego, a po lewej – ob.raz Matki Bożej.

Czy wiesz, że…
W kościele znajduje się rzeźbiona w drewnie lipowym droga krzyżowa z 1993 r.  Jej autorem Jan Funek – twórca monumentalnych rzeźb sakralnych w wielu kościołach. Urody płaskorzeźbom dodaje odpowiednio cieniowana patyna, którą położył ks. Antoni Polaniak SDS. Fundatorami drogi krzyżowej były rodziny z parafii, ks. kan. Stefan Iłyczk oraz ks. kan. Wiktor Zapart. Stacje zostały poświęcone  w 1993 r.

W każdą pierwszą sobotę miesiąca od maja do października po wioskach wędruje figura Matki Bożej Fatimskiej, pobłogosławiona podczas Misji Świętych w 1999 r. Za każdym razem procesja z Fatimską Madonną wychodzi z innej wioski. Na procesję wszystkich wiernych zwołuje trębacz. Po godzinnej wędrówce procesja dociera do kościoła, gdzie odprawiana jest Msza św.

W Skroniowie żywy jest  kult bł. Wincentego Kadłubka. Parafianie modlą do niego się w każdy wtorek. W 1999 r. w kościele poświecono rzeźbę błogosławionego, ufundowaną przez mieszkańców.

Odpust: św. Maksymiliana Kolbego – 14 sierpnia