Pielgrzymka do Miechowa

Koło Historyczne działające w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach zorganizowało Pielgrzymkę do Sanktuarium Świętego Grobu Jerozolimskiego Naszego Pana Jezusa Chrystusa w Miechowie, która odbyła się w sobotę, 7 marca 2015 r.

Na pielgrzymkę udało się 40 osób - w tym ks. kan. dr Paweł Tambor, Rektor WSD w Kielcach, który przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię przy Grobie Bożym oraz dyrektor Archiwum Diecezjalnego i opiekun Koła Historycznego - ks. dr Andrzej Kwaśniewski, który czuwał nad organizacją i przebiegiem pielgrzymki.

Pielgrzymka posiadała charakter religijno-historyczny. Program był bardzo bogaty. Już na początku ciepło przywitał nas gospodarz miejsca ks. kan. Mirosław Kaczmarczyk, a następnie udaliśmy się do kaplicy Grobu Bożego, gdzie odbyło się nabożeństwo lucenarium. Kilka słów o Sanktuarium powiedział alumn III roku Patryk Kundera. Następnie udaliśmy się do klasztoru i na „pustkach” odbyło się spotkanie przy kawie, w czasie którego jeden z alumnów zaprezentował działalność Koła Historycznego. W programie nie zabrakło zwiedzania Muzeum Ziemi Miechowskiej, po którym oprowadził nas dyrektor muzeum Włodzimierz Barczyński wraz ze współpracownikami.

Punktem kulminacyjnym Pielgrzymki była Eucharystia, przed którą można było skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, aby w pełni móc uczestniczyć we Mszy św. i uzyskać odpust zupełny. Dzięki życzliwości i hojności ks. Kaczmarczyka spożyliśmy również obiad w klasztorze na „pustkach” i wysłuchaliśmy referatu alumna Piotra Misztala o św. Janie Kantym i tradycjach intelektualnych bożogrobców. Kustosz Sanktuarium, który towarzyszył nam przez cały dzień pielgrzymki, wyraził wdzięczność i wielką gotowość współpracy z seminarium na bazie projektów realizowanych przez koło.

O godz. 15.00 zgromadziliśmy się w Bazylice na Koronce do Miłosierdzia Bożego oraz wysłuchaliśmy historii Bazyliki i zakonu bożogrobców w Miechowie wygłoszonej przez Włodzimierza Barczyńskiego. Wracając do Kielc nawiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej w Książu Wielkim, gdzie odmówiliśmy Litanię Loretańską. Na temat historii cudownego obrazu mówił alumn Piotr Misztal.

Po pięknie przeżytej Pielgrzymce do miechowskiego Grobu Pańskiego, chcielibyśmy zachęcić wszystkich alumnów i wiernych świeckich, aby nie szczędzili czasu na nawiedzenie Ziemi Świętej, na której jest wzniesiony Grób Pański i Bazylika miechowska. Dziękujemy także wiernym świeckim, którzy uczestniczyli w Pielgrzymce.

tekst za: www.wsd.kielce.pl

Zobacz: Galeria zdjęć