Pielgrzymka młodych do Zabawy

Z inicjatywy Duszpasterstwa Młodzieży i grup apostolskich zrzeszających młodych, w sobotę, 30 sierpnia 2014 r., w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Polsce, została zorganizowana Pielgrzymka Młodych Diecezji Kieleckiej do bł. Karoliny Kózkówny. Okazja nadarzyła się szczególna, bo w tym roku obchodzimy setną rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Karoliny – patronki młodzieży, a szczególnie Ruchu Czystych Serc i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

W godzinach przedpołudniowych, w Wał-Rudzie, rodzinnej wiosce Karoliny, po zawiązaniu wspólnoty, młodzież wysłuchała konferencji wygłoszonej przez ks. kustosza Zbigniewa Szostaka. Przybliżona została postać Karoliny, a także można było zobaczyć naocznie miejsca związane z jej życiem. Czymś niesamowitym była możliwość stanąć blisko gruszy, przy której kiedyś bł. Karolina katechizowała swoich rówieśników. Konferencja przygotowała do głębszego przeżycia drogi krzyżowej śladami ostatnich chwil życia Karoliny. Wszyscy byli pod niesamowitym wrażeniem tamtych miejsc. Krocząc po wydeptanych ścieżkach lasu, młodzież miała okazję rozważać mękę Pana Jezusa, ale także to co działo się z Karoliną, oraz odnieść to wszystko do własnych życiowych problemów.

Po przebytej Drodze Krzyżowej, uczestnicy pielgrzymki udali się do Sanktuarium w Zabawie - jedynego takiego na świecie, gdzie w ołtarzu spoczywają doczesne szczątki błogosławionej, która jest jednocześnie parafianką tegoż kościoła. W Eucharystii, której przewodniczył bp Marian Florczyk dziękowano za dar życia Błogosławionej, a także powierzano młodzież diecezji kieleckiej jej opiece. Już na samym początku Mszy świętej nastąpiło przekazanie relikwii Błogosławionej dla młodych. Przekazana została również kopia obrazu beatyfikacyjnego. Bp Florczyk zachęcał do odwagi wiary, do tego by z honorem bronić własnej godności i dobrze korzystać z darów, które otrzymujemy od Boga. Po Komunii św. zawierzono bł. Karolinie młodzież i duszpasterzy diecezji kieleckiej.

Po posiłku, na zakończenie pielgrzymki, wszyscy wysłuchali prezentacji o sanktuarium i o kulcie bł. Karoliny. Następnie wszystkich 240 uczestników pielgrzymki udało się do swoich miejscowości, miejmy nadzieję ubogaconych tym, czego doświadczyli na ziemi bł. Karoliny.