Pierwszy "archiwalny" Dzień Kobiet

W niedzielę, 8 marca 2015 r. przypadała kolejna – 792 rocznica śmierci bł. Wincentego Kadłubka – patrona Diecezji Kieleckiej oraz Towarzystwa Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego w Kielcach. Z tej to okazji członkowie TPADWKK oraz słuchacze Studium Historii Diecezji Kieleckiej zgromadzili się na wspólnym świętowaniu.

Spotkanie rozpoczęto w Kościele Akademickim św. Jana Pawła II Eucharystią, którą sprawował dyrektor Archiwum Diecezjalnego ks. dr Andrzej Kwaśniewski w intencji wszystkich kobiet, które są związane z Archiwum oraz prowadzonymi przez nie dziełami. Podczas homilii celebrans przypomniał zasługi Błogosławionego Patrona dla diecezji kieleckiej i historiografii polskiej wskazując jednocześnie na potrzebę rozpowszechniania Jego kultu za pośrednictwem Oratorium Świętych Diecezji Kieleckiej. Celem rodzącego się działa jest rozszerzanie kultu związanego z sanktuariami Maryjnymi diecezji oraz kultu świętych, którzy działali na terenie diecezji kieleckiej. Na wykładach w Archiwum przekazywana jest wiedza na temat sanktuariów maryjnych oraz o żywotach świętych. Przy zwiedzaniu miejsc świętych diecezji wiedza zyskuje zastosowanie. Szczególnym sposobem zastosowania wiedzy jest modlitwa w dni związane z życiem Maryi oraz ze wspomnieniem świętych.

Błogosławiony Wincenty Kadłubek jako człowiek szlachetnie urodzony, z rodu Różyców, posiadał w swoim herbie różę, co stało się pretekstem, aby każda kobieta uczestnicząca we Mszy św.  otrzymała białą różę (również) z okazji przypadającego w tym dniu Święta Kobiet. Róże wręczali panowie związani z Archiwum. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do budynku archiwum, gdzie kontynuowano świętowanie przy wspólnie przygotowanym stole.

s. Anna Maria Szewczyk CSFN

Zobacz: Galeria zdjęć