Podpatrzone w parafii... na „Urzędniczej"

Kielecka parafia Niepokalanego Serca NMP w Kielcach została erygowana 19 sierpnia 1957 r. Jej obszar wydzielono z parafii katedralnej.

Początki wspólnoty parafialnej sięgają jednak w czasy przedwojenne (1939 r.) i powojenne, gdy w 1947 r. zbudowano kościół Niepokalanego Serca NMP z rozebranych baraków. Od tego czasu duszpasterstwo parafialne skupia się przy prostym drewnianym kościołku, który jest wciąż czynny liturgicznie. Budowa nowego kościoła rozpoczęła się w 2002 r.

29 października 1939 r. została utworzona przez Biskupa Kieleckiego Czesława Kaczmarka „vicaria perpetua” przy Kościele Garnizonowym w Kielcach. Gdy kościół garnizonowy przejęło wojsko, w 1947 r. zbudowano drewniany kościół z baraków, w których Niemcy mieli magazyny i  przetrzymywali jeńców. Kościół został poświęcony 7 grudnia 1947 r. i dotąd służy parafii.

Wystój jest powojenny, współczesny, z przewagą drewna. W ołtarzu głównym – figura Niepokalanego Serca NMP, w bocznych – św. Józefa i Serca Pana Jezusa

Starania o zakup placu pod nowy kościół trwały od lat, a rozpoczęły się, gdy proboszczem w parafii był ks. Antoni Michalski (proboszcz w latach 1944-1983). W planowanym pierwotnie miejscu powstały bloki, zdecydowano się więc na plac pomiędzy ulicami Urzędniczą i Słoneczną.

Kościół, wznoszony od 2002 r., jest w siedemdziesięciu procentach budowy. Kolejne etapy to dokończenie prac elektrycznych i odgromowych, wykonanie schodów głównych i schodów do czterech bocznych wejść, dokończenie obłożenia części ściany południowej cegłą klinkierową, położenie posadzki, projekt wystroju wnętrza świątyni i zakrystii oraz zagospodarowanie terenu wokół kościoła. Prace przewidujemy na pięć lat – mówi obecny proboszcz ks. Marian Fatyga. Ufamy, że dzięki gorliwym darczyńcom i Bożej pomocy dzieło poprzednich proboszczów uda się zakończyć. Autorami projektu są Witold i Tomasz Kowalscy.

W parafii działa wiele grup modlitewnych, charytatywnych, parafia współpracuje z fundacją „Nadzieja Rodzinie”. Zachęcamy do korzystania z informacji na stronie internetowej parafii: niepokalana.kielce.pl oraz parafialnego fanpage Parafia Niepokalanego Serca NMP, także transmisji online: niepokalana.aztv.pl oraz wejście przez stronę internetową parafii. Wkrótce ukaże się pierwszy numer cotygodniowej gazetki „Serce Maryi” odpust Niepokalanego Serca NMP przypada w sobotę po Oktawie Bożego Ciała.

Ks. Marian Fatyga
PROBOSZCZ PARAFII NIEPOKALANEGO SERCA NMP W KIELCACH