Podsumowanie akcji "Telefon dla przyjaciela"

Caritas Diecezji Kieleckiej zakończyła zbiórkę zużytych telefonów komórkowych pod nazwą „Telefon dla przyjaciela", która trwała od września do grudnia 2015 r.

W akcje zaangażowało się ponad 70 parafii diecezji kieleckiej oraz ponad 90 szkół z województwa świętokrzyskiego. W sumie zabraliśmy 681 kg zużytych telefonów komórkowych oraz 370 kg innych urządzeń (ładowarki, tablety, piloty, telefony stacjonarne). Przekazanie zebranych odpadów do recyklingu dało kwotę 10.302 zł.

Uzyskane środki pieniężne przeznaczymy na zakup samochodu medycznego dla Hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Koszt zakupu takiego specjalistycznego samochodu to ok. 100 tys. zł. Podejmiemy kolejne starania, by pozyskać pozostałą kwotę.

Dodatkowym wymiarem akcji była troska o środowisko naturalne. Telefony komórkowe zawierają substancje, które mogą zatruć glebę i wodę. Pozyskanie zużytych telefonów przyniosło więc konkretny efekt ekologiczny i przyczyniło się do pogłębienia świadomości społecznej w tym obszarze

Zbiórka przebiegała pod Patronatem Honorowym Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego oraz Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Muzoł. Partnerem i operatorem akcji była Fundacja Odzyskaj Środowisko w Kielcach.

Serdecznie dziękujemy Księżom, Dyrekcjom szkół, Nauczycielom za zaangażowanie w przeprowadzenie zbiórki oraz wszystkim, którzy przekazując stary telefon komórkowy wsparli szczyt cel.

Ks. kan. Krzysztof Banasik
ZASTĘPCA DYREKTORA