Ponad 680 dzieci objętych Wakacyjną Akcją Caritas Kieleckiej

W drugiej połowie sierpnia zakończyły się ostatnie turnusy kolonii organizowanych przez Caritas Kielecką w Chłapowie nad Morzem Bałtyckim oraz w Zakopanem.

Ogółem w ramach Wakacyjnej Akcji Caritas 2023 przeprowadzono pięć turnusów (cztery w Chłapowie k. Władysławowa,  jeden w Zakopanem), na których wypoczywało w sumie 416 dzieci. W ramach wypoczynku w miejscu zamieszkania przeprowadzono pięć turnusów półkolonii (dwa w Kielcach, dwa w Jędrzejowie i jeden w Chmielniku), głównie dla dzieci ze świetlic środowiskowych i ogniska wychowawczego. Zorganizowano także dwutygodniowe półkolonie dla 30 dzieci z Ukrainy, podopiecznych Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas w Kielcach. Z tej formy wypoczynku skorzystało łącznie 265 dzieci.

Turnusy przebiegły radośnie, bezpiecznie, co jest zasługą dobrze przygotowanej i oddanej kadry: kierowników, wychowawców, pielęgniarek, duszpasterzy oraz animatorów muzycznych. W ramach wakacyjnej akcji 2023 posługiwało 62 osób kadry: 10 kierowników, 43 wychowawców, 4 animatorów muzycznych i 5 pielęgniarek, w tym 4 księży i 2 alumnów.

Dzieci odwiedziły atrakcyjne turystycznie miejsca, korzystały z kąpieli morskich i słonecznych, uczestniczyły w grach, zajęciach sportowych, wycieczkach pieszych i autokarowych. Realizowano też programy wychowawcze i profilaktyczne, które miały na celu wesprzeć dzieci w radzeniu sobie w codziennym funkcjonowaniu w życiu społecznym. Ważnym aspektem była formacja duchowa. Na koloniach dzieci uczestniczyły we wspólnych modlitwach i Eucharystii, którą animowały poprzez śpiew i posługę liturgiczną.

Wakacyjna Akcja Caritas Kieleckiej została sfinansowana ze środków własnych pochodzących z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz dzięki wsparciu finansowemu Kuratorium Oświaty w Kielcach. Kolonie odbyły się również dzięki współpracy i pomocy finansowej samorządów: Powiatu Jędrzejowskiego oraz gmin: Kielce, Jędrzejów, Miechów, Słomniki i Wodzisław. Jeden z turnusów został zorganizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Razem Dzieciom z Buska-Zdroju. We współpracę z Caritas zaangażowało się też kilka parafii, a przede wszystkim Parafia św. Maksymiliana Kolbego w Kielcach, z której na kolonie nad Morzem Bałtyckim wyjechało 45 dzieci.

Dziękujemy wszystkim wspierającym akcję wakacyjną Caritas: darczyńcom, księżom, samorządom oraz kadrze posługującej podczas turnusów. Mamy nadzieję, że dzieci dobrze wypoczęły i nabrały sił fizycznych i duchowych do realizacji wyzwań związanych z nowym rokiem szkolnym.