Pracownicy MPK uczcili pamięć o Janie Pawle II

W kościele św. Wincentego Pallottiego w Kielcach została odprawiona Msza św. z inicjatywy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył bp Marian Florczyk.

W homilii bp Florczyk przywołał wiersz Juliusza Słowackiego „Pośród niesnasek Pan Bóg uderza". – Rok 1848 - nie ma Polski na mapie Europy, a Kościół i papież przeżywa wiele przykrości. Juliusz Słowacki pisze, że "Bóg przygotowuje tron dla słowiańskiego papieża". Dlaczego? „Bo trzeba mocy by ten pański dźwignąć świat" i dalej czytamy jakie cechy nadaje papieżowi. „Wszelką z ran świata wyrzuci zgniłość. Zdrowie przyniesie, rozpali miłość i zbawi świat" – cytował bp Marian Florczyk. – Możemy powiedzieć, że to co napisał natchniony poeta, sprawdziło się w osobie Jana Pawła II. Przyszedł człowiek o niezwykłej miłości, przyszedł człowiek z sercem, przyszedł Słowianin - Polak – dodał biskup.

Pracownicy MPK w Kielcach w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II mieli wziąć udział w Narodowej Pielgrzymce do Rzymu, plany te pokrzyżowała jednak sytuacja epidemiczna na świecie. – O tej porze mieliśmy być z biskupem Marianem w Rzymie, aby uczcić pamięć Ojca Świętego. Byliśmy na beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II czujemy się emocjonalnie związani z naszym papieżem. Od trzech dni również autobusy miejskie są udekorowane zdjęciami papieża Polaka w związku z dzisiejszym świętem – podkreśliła Elżbieta Śreniawska, prezes MPK w Kielcach.

– Pontyfikat Jana Pawła II zbiegł się z rozpoczęciem przeze mnie studiów. Pamiętam jak cieszyliśmy się, gdy usłyszeliśmy w akademiku, że Ojcem Świętym zostaje Polak. Nie dowierzaliśmy, pobiegliśmy do naszego duszpasterstwa akademickiego czy nie przesłyszeliśmy się. To była niesamowita radość, która do dziś została w sercu – wspominała prezes Śreniawska.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Księdza Biskupa