Prawie 2 tys. kieleckich pielgrzymów dotarło na Jasną Górę - galeria zdjęć

Blisko dwa tysiące pielgrzymów, idących w XXXIV Pieszej Pielgrzymce Kieleckiej na Jasną Górę dotarło 13 sierpnia 2015 r. na jasnogórski szczyt. Pielgrzymi kieleccy mają za sobą osiem dni marszu i ok. 200 km przebytej w upale drogi.

Pielgrzymka kielecka rozpoczęła się 5 sierpnia Mszą św. w sanktuarium w Wiślicy – w historycznym miejscu pierwszego chrztu na ziemiach polskich. Pielgrzymi zostali tam podzieleni na trzynaście grup, w stałej modlitwie towarzyszyła im grupa czternasta - duchowa. Każda z grup miała swojego patrona i opiekuna.

Pomimo wyjątkowo wysokich temperatur pielgrzymi szli z radością i pełni zapału. Pomoc medyczna była udzielana kilka razy, ale nie doszło do poważnych uszczerbków na zdrowiu. Z pielgrzymami większość trasy przeszedł bp Jan Piotrowski.

Tegorocznej pielgrzymce towarzyszyło hasło „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Podczas katechez i nauk głoszonych na szlaku, rozważano postawy i świadectwa życia świętych i błogosławionych.

Intencją łączącą wszystkie grupy zarówno z diecezji kieleckiej, jak i z pozostałych rejonów Polski była modlitwa w intencji Światowych Dni Młodzieży. Oficjalnie pielgrzymkę zakończy wieczorna Msza św. przed szczytem jasnogórskim, celebrowana przez kilku biskupów, w tym bp. Jana Piotrowskiego.

Po raz pierwszy kielecka pielgrzymka odbyła się w 1982 r. Duże zasługi w jej rozwój i charakter wniósł śp. bp Mieczysław Jaworski, który pielgrzymował przez 21 lat, aż do swojej śmierci. Potem zastąpił go na wiele lat bp Kazimierz Gurda – biskup pomocniczy diecezji kieleckiej a obecnie biskup siedlecki.

Najliczniejsza była pielgrzymka w 1991 r. – liczyła 6,4 tys. osób.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Zobacz: Relacja na stronie Radia eM

Realizacja i foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"