Przedostatni etap pielgrzymki - od Koniecpola do Mstowa

XL Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę jest już coraz bliżej Częstochowy. Pątnicy wyruszyli dziś rano z Koniecpola i zmierzają w kierunku Mstowa.

To przedostatni etap w drodze do jasnogórskiego sanktuarium. O świcie pielgrzymi wzięli udział we Mszy św., którą odprawił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Homilie o… nudzie, wygłosił ks. Stefan Radziszewski, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego na Białogonie. – Salvador Dali napisał, że „nigdy, nic go nie nudzi”. Nuda nie jest czymś zewnętrznym co przychodzi do człowieka. To pustka, którą niesiemy w sobie jeśli brakuje wrażliwości i uważności. Człowiek patrzy wówczas z pretensjami w niebo i na innych – nie na siebie. Czego się najadł, że teraz nic nie smakuje i wszystko go nudzi? Po to, aby się jej pozbyć, warto zachwycić sobą innych i pozwolić się prowadzić w życiu przez Pana Boga. Wówczas każdy dzień jest fascynującą przygodą – tłumaczył ks. Stefan Radziszewski.

Po Mszy Świętej pątnicy wyruszyli w kierunku Starego Koniecpola. Przez Olbrachcice, Knieję, Pniaki Mokrzeskie i Mokrzesz dotrą do Mstowa.

Na trasie pątnicy rozważają konferencję przygotowaną przez ks. Grzegorza Stachurę i ks. Jana Jagiełkę. – Święty Jan Vianey powiedział, że chwile spędzone w obecności Jezusa są najszczęśliwsze w życiu. Z kolei św. Jan Paweł Ii wspomina, że wiele czasu spędza przed Eucharystią i pisał: „Święty Jan Ewangelista położył głowię na piersi Pana Jezusa i mógł odczuwać jak bije Boskie Serce. Warto, żebyśmy też w ten sposób przychodzili na adorację – wyjaśniał ks. Jan Jagiełka.

Na pątniczym szlaku spotykamy Madzię i Asię, które mimo swojego młodego wieku, już po raz siódmy wyruszyły na Jasną Górę. Wśród wielu powodów, dla których biorą udział w pielgrzymce wymieniają także te osobiste.

– Jest super atmosfera i czujemy, że jesteśmy tutaj blisko Pana Boga. Mam też trochę sentyment do pielgrzymki, bo na niej poznali się moi rodzice. A w zasadzie tuż po niej, bo w Częstochowie – dodaje Madzia.

Jutro ostatni etap pielgrzymki. Pątnicy z Mstowa ruszą w kierunku Jasnej Góry, gdzie o godzinie 12 wezmą udział we Mszy Świętej.

tekst za: em.kielce.pl