Rekolekcje Doradców Życia Rodzinnego

W dniach 3-5 września 2021 r. odbyły się w Skorzeszycach doroczne Rekolekcje Doradców Życia Rodzinnego, które prowadził ks. prałat Bogdan Bartołd, proboszcz Archikatedry Warszawskiej. W tym roku, na tydzień przed beatyfikacją Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia, postać Stefana Kard. Wyszyńskiego wraz z Jego dziedzictwem skupiała naszą uwagę, a treści głoszone przez Kustosza Archikatedry Warszawskiej, gdzie spoczywa Prymas, miały często wydźwięk żywego świadectwa.

Jak zawsze, tematyka rekolekcyjnych rozważań i spotkań warsztatowych w sposób szczególny była poświęcona zagadnieniom, które mają na celu wsparcie Doradców w ich posłudze Poradnictwa Rodzinnego. Centralnym momentem trzech dni, była Eucharystia sprawowana w niedzielę pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Ks. Biskup skierował swoje Słowo podkreślając wagę i wyjątkowe znaczenie Duszpasterstwa Rodzin w każdych czasach i w różnej szerokości geograficznej, a także podzielił się oczekiwaniami dotyczącymi uporządkowania pod względem formalnym posługi Doradców i wysiłku na rzecz przygotowania narzeczonych do sakramentu małżeństwa oraz wsparcia małżonków, a także udzielił błogosławieństwa wszystkim uczestnikom,

W czasie Rekolekcji w ramach konwersatorium zostały wypracowane i ogłoszone podstawowe Wytyczne Poradnictwa Rodzinnego w Diecezji Kieleckiej. Podyktowane to zostało dodatkowo faktem, że odnotowujemy stale ujawniane przypadki osób bez uprawnień kanonicznych, które prowadzą nielegalną działalność Doradcy na terenie naszej diecezji. Staramy się temu sukcesywnie przeciwdziałać i eliminować szkodliwe dla wspólnoty Kościoła zjawisko.

W imieniu wszystkich Pracowników Wydziału ds. Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Kielcach i Zarządu powstającego Oddziału Kieleckiego Stowarzyszenia Miłość i Odpowiedzialność, wyrażamy serdeczne podziękowanie Czcigodnym Księżom, którzy w tym roku okazali wyjątkowe wsparcie dla zorganizowania udziału Doradców Życia Rodzinnego w specjalistycznych rekolekcjach im dedykowanych, jak również samym uczestnikom.

Mimo pandemicznej aury społecznej odnotowaliśmy w tym roku rekordową frekwencję uczestników!