Rekolekcje Templariuszy

W dniach 1-3 marca 2024 r. w Kielcach i Jędrzejowie odbyły się Wielkopostne Rekolekcje Wielkiego Przeoratu Polski Zakonu Rycerskiego Świątyni Jerozolimskiej – Templariuszy.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek Mszą św. w kaplicy św. Kazimierza, królewicza w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, celebrowaną przez Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Po kolacji, za zgodą Księdza Biskupa, uczestnicy rekolekcji wzięli udział w Drodze Krzyżowej wraz z bracią klerycką kieleckiego Seminarium.

W kolejnym dniu odbyły się nauki rekolekcyjne na temat znaczenia Sakramentów Świętych jako lekarstwa; o grzechu i jego wpływie na życie, ze szczególnym uwzględnieniem Sakramentu Pokuty i pojednania oraz dobrego przygotowania do spowiedzi.

Po obiedzie, w Roku Jubileuszu 800-lecia śmierci bł. Wincentego Kadłubka, uczestnicy rekolekcji nawiedzili konfesję bł. Wincentego Kadłubka i jego sanktuarium w Archiopactwie Cysterskim w Jędrzejowie, gdzie zwiedzili klasztor i odbyło się krótkie czuwanie modlitewne.

Sobota zakończyła się Msza św. w kaplicy Seminarium i nauką rekolekcyjną o synu marnotrawnym i synu wiernym, z konkluzją o wybaczeniu.

W niedzielę po śniadaniu, na zakończenie rekolekcji, wysłuchano nauki o drodze do zbawienia z zaznaczeniem, że jedyna pewna i bezpieczna droga do Zbawienia jest w Kościele katolickim, wspomniano również o znaczeniu relikwii świętych w dziele ewangelizacji.

Rekolekcje wzmocniły wspólnotę templariuszy, przygotowując do świeckiego apostolstwa i dawania świadectwa życia chrześcijańskiego w świecie.

Na zakończenie Damy i Kawalerowie wraz z kapelanami wzięli udział w Eucharystii w Bazylice Katedralnej w Kielcach o godz. 11.00, gdzie bracia templariusze objęli posługę lektorów i psałterzysty.

Nauki rekolekcyjne głosili:

- ks. prałat Grzegorz Skop, Kapelan Wielkiego Krzyża Świątyni Jerozolimskiej, proboszcz parafii św. Anny w Zabrzu, kapelan Wielkiego Przeoratu Polski Zakonu Rycerskiego Templariuszy

- Ks. Piotr Kubicki SAC, pallotyn, kapelan Oficer Świątyni Jerozolimskiej, kapelan Preceptorii Pomorza Zachodniego Zakonu Rycerskiego Świątyni Jerozolimskiej