Relacja z zebrania Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej

W piątek, 12 listopada br. o godz. 16.30 w auli Kurii Diecezjalnej w Kielcach pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego odbyło się pierwsze spotkanie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej nowej 5-letniej kadencji.

W jej skład wchodzi obecnie 36 osób, w tym: biskupi pomocniczy, 16 księży (1 zakonny), 2 siostry zakonne i 16 osób świeckich, reprezentujących różne stany, środowiska i wspólnoty kościelne.

Spotkanie było poświęcone rozpoczętemu w październiku synodowi. W problematykę drogi synodalnej Kościoła i jej realizacji w Diecezji Kieleckiej wprowadził zebranych ks. dr hab. Jarosław Czerkawski. Rada jako organ konsultacyjny Biskupa Diecezjalnego ma ważną rolę do odegrania w procesie synodalnym.

Następnie członkowie Rady odbyli swego rodzaju ćwiczenie, podejmując dyskusję w grupach na temat kilku zagadnień, zaproponowanych przez Sekretariat Synodu Rzymskiego do konsultacji na etapie diecezjalnym. Chodziło o trzy pierwsze z dziesięciu bloków tematycznych: towarzyszenie, słuchanie i zabieranie głosu.

Ks. Mirosław Cisowski
WIKARIUSZ BISKUPI DS. DUSZPASTERSTWA