Rocznica peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej - zobacz jak diecezja kielecka gościła Maryję

Mija 25 lat od peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej w naszej diecezji. Ogromne uroczystości trwały osiem dni. Figurę Maryi przyjęło 21 parafii, a w spotkaniach wzięło udział prawie dwieście tysięcy osób.

Było to jedno z największych wydarzeń w diecezji kieleckiej, które stanowiło jeden z elementów przygotowań Kościoła lokalnego do obchodów 2000 rocznicy chrześcijaństwa. Wystarczy wspomnieć, że w samych Kielcach na uroczystości przybył prawie co trzeci mieszkaniec miasta, a podczas nabożeństw rozdano 70 tysięcy komunii. W przygotowania włączyło się wiele środowisk – zarówno wierni świecy, jak i rady miejskie, media i służby mundurowe.

Nawiedzenie Maryi przyczyniło się do ożywienia religijnego diecezji. Rozpowszechniono nabożeństwo do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, Róże Żywego Różańca, ale również wprowadzono nabożeństwo fatimskie i nawiedzenie rodzin przez kopię figury.

W rocznicę pożegnania figury Matki Bożej Fatimskiej, 10 lutego o godzinie 18.00 Biskup Kielecki Jan Piotrowski odprawi Mszę św. w Sanktuarium św. Józefa Robotnika w Kielcach.

Powitanie wizerunku Matki Bożej miało miejsce w kościele św. Wojciecha 3 lutego 1996 r., gdzie wierni modlili się pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Kazimierza Ryczana. Nie wszyscy zmieścili się do świątyni, dlatego uczestnicy uroczystości tłumnie wypełnili plac św. Wojciecha i sąsiadujące ulice.