ŚDM coraz bliżej - przygotowania w powiecie kazimierskim

Trwają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Dekanaty kazimierski, miechowski, proszowicki, skalbmierski, skalski i słomnicki będą stanowiły bazę noclegową dla pielgrzymów uczestniczących w ŚDM w dniach 25-31 lipca 2016 w Krakowie. W tych dekanatach spodziewanych jest ponad 20 tyś. młodzieży.

W poniedziałek, 8 lutego 2016 r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej odbyło się spotkanie zorganizowane przez Adama Bodziocha, burmistrza Kazimierzy Wielkiej i ks. Michała Haśnika, koordynatora powiatowego ŚDM.

Uczestniczyli w nim reprezentanci Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie, księża z dekanatów kazimierskiego i skalbmierskiego, przedstawiciele samorządów, policji, straży pożarnej, placówek oświatowych, kulturalnych, restauratorów oraz pełnomocnik wojewody świętokrzyskiego ds. ŚDM Katarzyna Bernat.

- „Szacujemy, że w szkołach na terenie powiatu kazimierskiego będzie zakwaterowanych około trzech i pół tysiąca pielgrzymów. Taką samą liczbę noclegów (3,5 tys.) przewiduje się u rodzin w parafiach. W powiecie kazimierskim w dniach 25-31 lipca 2016, może więc przebywać około 6-8 tysięcy pielgrzymów ŚDM” – mówi ks. Michał Haśnik.

Podobna ilość przewidziana jest w pozostałych dekanatach, które będą gościły młodych w czasie etapu centralnego Światowych Dni Młodzieży.

Przedstawiciele z Komitetu Organizacyjnego ŚDM z Krakowa przedstawili program centralnych wydarzeń ŚDM oraz zapoznali restauratorów z ogólnymi zasadami przygotowania wyżywienia.

W Kazimierzy Wielkiej w dniach 25-31 lipca planowane są trzy spotkania z dużą ilością uczestników. Pierwsze – nad zbiornikiem retencyjnym, gdzie będzie głoszona katecheza ze specjalnie zbudowanej na tę okoliczność... barki; drugie – na Rynku w Kazimierzy, w którym może uczestniczyć także miejscowa ludność; trzecie – w Parku Miejskim. Będą to katechezy głoszone przez księży biskupów – w językach, którymi będą mówili pielgrzymi.

Ponadto na Rynku odbędzie się tzw. Festiwal Młodych, gdzie będą koncertowały zaproszone zespoły muzyczne.

- „Planujemy także, aby na specjalnie ustawionym telebimie odbyła się transmisja z Krakowa wszystkich wydarzeń z udziałem Papieża Franciszka. Światowe Dni Młodzieży w naszym mieście będą także na pewno wielką promocją regionu” – dodaje burmistrz Adam Bodzioch.

To wszystko pociągnie za sobą wielki koszty, które częściowo pokryje Komitet Centralny ŚDM z Krakowa, Powiat Kazimierski i Gmina Kazimierza Wielka. Nie obejdzie się także bez pomocy finansowej poszczególnych parafii.

- „Na dzień dzisiejszy już mamy zgromadzonych około 5 tyś. złotych z różnych akcji, które prowadziliśmy w naszej parafii. W ubiegłym roku na Dzień Matki rozprowadzaliśmy przed kościołem kwiatki, na Dzień Ojca – czekoladowe ciastka. Na rok 2016 wydaliśmy Kalendarz Dekanalny, w którym historia dekanatu została przetłumaczona na 10 języków. W tym roku także mamy wiele planów, które na razie niech pozostaną tajemnicą” – resumuje ks. Haśnik.

Światowe Dni Młodzieży będą wielkim wydarzeniem w skali całej Polski. W diecezji kieleckiej na tzw. Dniach w Diecezjach, które odbędą się w dniach od 20-25 lipca będzie przebywało ok. 5 tyś. osób. Tydzień później diecezja kielecka będzie gościła ok. 20 tyś. pielgrzymów. Zachęcamy, aby pomóc duszpasterzom w przygotowaniach – chociażby jako wolontariusze. Bliższe informacje w parafiach.

Zobacz: Galeria zdjęć

Zobacz: Galeria zdjęć - Urząd Miasta