Siostry Córki Maryi Niepokalanej w Bilczy

W niedzielę, 9 października 2022 r. w parafii św. Kazimierza w Bilczy odbył się Dzień świadectwa prowadzony przez Siostry ze Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej.

To zgromadzenie zostało powołane do istnienia 21 listopada 1891 r. w Zakroczymiu przez bł. Honorata Koźmińskiego z zakonu Braci Mniejszych kapucynów przy współudziale m. Walerii Ludwiki Gąsiorowskiej.

- Czas powstania zgromadzenia to czas bardzo trudny dla naszej ojczyzny  i Kościoła w Polsce, to czas zaborów, czas niewoli narodowej i kasaty zakonów – mówił s. Teresa Gwiazda.

Przez 130 lat istnienia Zgromadzenia siostry pracowały nad podnoszeniem poziomu życia religijnego, moralnego i kulturalnego mieszkańców miast podejmując działalność dydaktyczno-wychowawczą w miastach, czyny miłosierdzia w stosunku do potrzebujących materialnej czy duchowej pomocy, pracując w duszpasterstwie parafialnym, prowadząc ochronki, przedszkola, domy dziecka domy opieki.

- Obecnie prowadzimy przedszkola w Radomiu i Grójcu, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla przewlekle chorych w Radomiu, siostry pracują w szkołach jako katechetki i nauczycielki, w szpitalach jako pielęgniarki, biurach a także w duszpasterstwie parafialnym – dodaje s. Teresa.

Siostry ze Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej posługują w Polsce, na Litwie, Białorusi i na misjach w Czadzie. Od ponad 100 lat są także obecne w Kielcach.

xmhas

>> www.niepokalanki.eu