Skalbmierz świętuje 680 lat lokacji miasta

Skalbmierz świętuje 680 lat lokacji miasta. Kilkudniowe obchody rozpoczęły się w kościele św. Jana Chrzciciela od Mszy św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Dzieje Skalbmierza są ściśle związane z tą świątynią i Kościołem jako instytucją, który przez wieki był właścicielem miasta.

Uczestnicy liturgii modlili się w intencji mieszkańców, parafian i społeczności Szkoły Podstawowej im. Stanisława ze Skalbmierza. Dziękowali Bogu za VII wieków historii miasta.

- Otulona niejako długą historią minionych wieków, skalbmierska kolegiata pw. św. Jana Chrzciciela, zachwyca kunsztem w wielu aspektach. Jej niezmienne piękno wciąż trwa, fascynuje i gościnnie zaprasza, aby widzieć w niej coś więcej, niż tylko zabytek architektury skrywający różne artefakty - podkreślił w homilii bp Piotrowski.

- W kontekście duchowym i kulturowym rodziła się skalbmierska kolegiata, dedykowana św. Janowi Chrzcicielowi, odważnemu świadkowi wiary, który w Jezusie Chrystusie, wcielonym słowie Bożym rozpoznał Baranka Bożego, naszego Pana i odkupiciela. To właśnie dla tego niebywałego miejsca na polskiej ziemi w 1342 roku, król Kazimierz Wielki wydał dla Skalbmierza akt lokacyjny na prawie średzkim - zaznaczył hierarcha.

Po Mszy św. w szkole podstawowej rozpoczęła się sesja naukowa pod hasłem „Dziedzictwo materialne i duchowe kolegiaty w Skalbmierzu”.

tekst za: radio.kielce.pl