Spotkanie wigilijne dla bezdomnych przy Wojewódzkim Domu Kultury

Wigilia dla osób bezdomnych jest inicjatywą biskupa Mariana Florczyka. Stała się już wieloletnią tradycją, jednak w tym roku, z powodu reżimu sanitarnego, przybrała inną formę

Niestety, nie można było tym razem zasiąść przy wspólnym stole w murach WDK. Ale na pobliskim placu rozstawiono specjalny namiot, w którym wydawano wigilijne posiłki.

– 24 grudnia to dzień szczególny i wyjątkowy, bo jest to Wigilia Bożego Narodzenia, tak bogata w nasze tradycje, kiedy zasiadamy do wspólnego stołu, dzielimy się opłatkiem, śpiewamy kolędy, kiedy oczekujemy na tę radość Bożego Narodzenia – mówi ksiądz Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.

– Nie chcemy, by w tym dniu ktokolwiek był sam. Pragniemy pokazać potrzebującym naszą solidarność i życzliwość. Mamy nadzieję, że uda nam się stworzyć chociaż namiastkę tego spotkania, które co roku w tym miejscu się odbywało – dodaje.

– Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się również z tym, że dla Chrystusa nie było miejsca w gospodzie, a jego rodzice musieli borykać się wtedy z różnymi trudnościami po to, aby mógł bezpiecznie przyjść na świat. W rzeczywistości kieleckiej od lat bardzo ważne są te spotkania, te wieczerze wigilijne z bezdomnymi. Dla mnie to też jest nieodzowny element świąt: spotkać się z ludźmi, którzy są najbardziej potrzebujący, ale też z ludźmi dobrego serca, którzy przyczynili się do przygotowań tego wydarzenia – mówi senator Krzysztof Słoń.

Spotkanie rozpoczęła modlitwa oraz błogosławieństwo księdza biskupa Jana Piotrowskiego. Nie zabrakło kolęd i opłatka. Dla przybyłych przygotowano w sumie 250 porcji karpia, kapustę z grochem, surówkę, a także ciepłą herbatę. Z uwagi na panującą sytuację, posiłki wydawano na wynos. Dodatkowo wolontariusze wręczali gościom ciepłe skarpety w ramach akcji „Stopy ogrzane miłością”. Na placu ustawiła się ogromna kolejka do namiotu.

– Niezależnie od tego, w jakich warunkach jesteśmy, ten gościnny plac wokół Wojewódzkiego Domu Kultury jest też miejscem, w którym możemy podzielić się tym, co jest potrzebne. Takie wydarzenia zawsze sprawiają, że w ludziach wyzwala się empatia, serdeczność i solidarność. Oczywiście to nie jedyne miejsce, gdzie takie sytuacje się dokonują. Są różne formy pomocy, nieznane szerszemu ogółowi, niemniej pragnę pogratulować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dzisiejszego wydarzenia – mówi ksiądz biskup Jan Piotrowski. – Człowiek głodny i potrzebujący nie traci swej natury i myślę, że w tym wyjątkowym dniu jest to rzecz najważniejsza dla nas, dla Polaków – dodaje.

Wigilijne spotkanie dla bezdomnych zostało zorganizowane przez Caritas Diecezji Kieleckiej, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach, Wojewódzki Dom Kultury oraz Kielecki Bank Żywności.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć