Starania o koronację u św. Józefa

W Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach trwają starania o koronację obrazu Świętej Rodziny. Nastąpi ona prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Nowe sanktuarium to zarazem największa parafia w diecezji kieleckiej, licząca ponad 20 tys. mieszkańców, w której od nowego roku skupia się duszpasterstwo rodzin.

„Na moją prośbę pasterz diecezji podjął decyzję, że dokona uroczystej koronacji Obrazu Świętej Rodziny w dniu odpustu parafialnego 1 maja. Do konserwator Barbary Wańtuch z Krakowa została wystosowana prośba o zaprojektowanie koron, rozmawiałem także ze złotnikiem w Krakowie, który wykona korony dla Pana Jezusa, Matki Bożej i św. Józefa” – informuje ks. prałat Jan Iłczyk, proboszcz parafii.

Podkreśla, że uzyskanie godności sanktuarium i koronacja obrazu to historyczne wydarzenia w życiu parafii. „Dziękujemy Bogu za ten dar i módlmy się za nasze rodziny, aby codziennie żyły w bojaźni Bożej jak Św. Rodzina z Nazaretu” – mówi ks. Iłczyk.

W trosce o rodziny we wtorek 18 lutego jest zaplanowana Nowenna do Św. Józefa Opiekuna Rodziny oraz Msza św. sprawowana w intencji rodzin diecezji przez bp. Kazimierza Gurdę, z udziałem ks. dr. Mariusza Raka – odpowiedzialnego za duszpasterstwo rodzin, z pracownikami Referatu ds. Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Kieleckiej. „W tym dniu przy ołtarzu Św. Rodziny możemy składać prośby i podziękowania, które polecimy w Nowennie – zapraszamy rodziny naszej parafii i naszego miasta” – mówi ks. Iłczyk.

W parafii istnieje długa tradycja modlitwy w intencji rodziny, związana z początkami wspólnoty parafialnej. Nowenna do św. Józefa jest odprawiana w każdy wtorek, od 1959 r. w sposób stały. Czciciele św. Józefa spotykają się na nabożeństwie do św. Józefa z modlitwą o uzdrowienie w każdy ostatni wtorek miesiąca. Bywa na nich ok. 3500 osób z wielu stron regionu. Jest wówczas Msza św., uwielbienie Chrystusa, wystawienie Najświętszego Sakramentu.

Parafia św. Józefa Robotnika była erygowana w 1958 r. przez bp. Czesława Kaczmarka, wydzielona z parafii katedralnej i św. Wojciecha. Władze nie wydały zezwolenia na budowę kościoła, dlatego w 1958 r. staraniem ks. Tadeusza Cabańskiego wzniesiono tymczasową kaplicę, poświęconą 21 września 1958 r. Tabernakulum i figurę św. Józefa Robotnika wykonała Zofia Wolska. Zezwolenie na budowę kościoła parafia otrzymała w 1973 r. Budowniczym kościoła był ks. proboszcz Jan Kudelski.

Dwukondygnacyjną świątynię reprezentującą współczesną architekturę sakralną zaprojektowali: Władysław Pieńkowski, Marian Szymanowski, Kinga Pieńkowska-Osińska. W 1983 r. zaczęto odprawiać Msze św. w tzw. górnym kościele. Po ponad dwudziestu latach budowy kościół konsekrował 19 listopada 1995 r. abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.

29 grudnia 2013 r. bp Kazimierz Ryczan podniósł parafię do godności sanktuarium diecezjalnego św. Józefa Opiekuna Rodziny.

dziar
tekst za: www.ekai.pl